İkinci dalganın vurduğu ABD (-%0,9), Fransa (-%1,0), Brezilya (-%2,5) gibi ekonomilerin borsalarında daha sert kayıplar görülüyor. Son dönemin galipleri enerji (-%3) ve banka (-%1,5) hisseleri en çok kaybettirenler kulübüne geri döndü. Evde Kal hisseleri Aşı Galiplerine göre son iki günde %3,6 daha iyi performans gösterdi.

Türkiye varlıkları dünyayı yenmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonomide Yeni Dönem” konuşmasını arkasına alan döviz, tahvil piyasaları değer kazanırken, Borsa İstanbul dünya borsalarındaki satışlara paralel sınırlı oranda (-%0,6) geriledi. Kurun istikrar kazanmasıyla sistemik riski azalan bankalar (+%0,1) sanayi şirketlerinden (-%1,7) pozitif ayrışmayı sürdürüyor. Borsadaki düşüşe rağmen MSCI Türkiye kurun gerilemesi sayesinde %1,4 değer kazancıyla en çok kazandıran piyasalar arasında yer alıyor.

ABD ve Avrupa vadelileri Borsa İstanbul’da yatay bir açılışa işaret ediyor. Dünya borsalarındaki satışlar çok sertleşmezse Borsa İstanbul pozitif ayrışmayı sürdürebilir. Kısa vadede Borsa İstanbul’un 1.260 – 1.300 bandında dalgalanmasını bekliyoruz. Endeks 1.260 seviyesinin altına kayarsa zarar-durdur emirleri çalıştırılabilir.

Türk lirasında devam eden güçlenme bankaların endeks geneline göre daha güçlü olacağına işaret ediyor. Türk lirası Eylül PPK toplantısı sonrasında gördüğü 7,50+ seviyelerine kadar çekilirse bankalar yeniden Borsa İstanbul’un ana motoru olabilir. Beklentilerden kötü gelen üçüncü çeyrek sonuçları sonrası Halkbank hisselerinde sınırlı negatif tepki bekliyoruz.

Kaynak İŞ Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here