Anketlerde Biden açık ara öndeydi ama yine de bir Trump çekincesi vardı. Seçim akşamından 10 gün geçip 13 Kasım Cuma kapanış itibariyle bir duruma baktığımızda gördüklerimiz:

1- Gerçekten Başkanlığı Biden kazandı. 270 delegeyi geçerek 290 delege aldı. Ancak bir kaç eyalette kılpayı olduğundan sayımlar devam ediyor.

2- Trump yenilgiyi hazmedemiyor. Kaybedersem bir dahaki seçimde yine aday olacağım dedi ama kaybetmediğini 10 gün sonra bile söyleyebiliyor.

3- Biden, bir yandan bakanlarını hazırlarken bir yandan da birleştirici açıklamalarıyla topluma, piyasaya umut veriyor.

4- Piyasalar çok mutlu oldu. Biden gelirse önce negatif sonra pozitif diyenler zarar ettirildi. Bir de üstüne aşı haberi geldi, bal kaymak oldu. “Virüs 2021’de artık hayatımızdan çıkacak” fiyatlanıyor. Öyle yavaş yavaş değil, baya gümbür gümbür. Fiyatı en çok yükselen emtia % 6 ile petrol olurken Kurşun % 4.7, Platin % 3.1, Nikel % 2.8, Bakır % 2.6 arttı.

5- Dolar Endeksi 10 gün sonunda % 0.7 gerilemiş durumda ancak gelişmekte olan ülke paraları ortalamada % 1.5 arttı. Liderliği Türkiye parası Lira aldı. Tam % 9.5 değer kazanmış durumda. İkinci Kolombiya pezosu % 5.0, Brezilya reali %3.2, Macaristan forinti % 3.0 değer kazandı.En çok değer kaybeden para %10 ile Tacikistan Somoni’si gözüküyor orda da sabit kur var, 4 Kasım’da MB -piyasa fiyatıyla açılan farkı kapatmak için- develüasyona gitti.

6- Türkiye, bölgesel gücünü bir kez daha ispatladı. Azerbaycan ordusuna verdiği destekle Ermenistan işgal ettiği topraklardan sürüldü. Ermenistan Başbakanı, yenilerek kaybedeceğini anlayınca Rusya’dan yardım isteyerek barış altında terk edecek anlaşmayı imzaladı. Cumhurbaşkanı, dün kapalı Maraş’ı ziyaret etti.

7- Türkiye için ayrı bir sayfa da ekonomide açıldı. TCMB Başkanlığına eski Maliye Bakanı Naci Ağbal getirilirken, Berat Albayrak’ın istifasıyla boşalan Hazine Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan getirildi. Piyasalar bu işe memnun olurken yılbaşından beri Türkiye’den 13 milyar dolar çıkaran yabancı sermayenin döndüğü görüldü. USDTRY, 6 Kasım’da 8.58 ile gördüğü zirveden sonra 13 Kasım’da 7.60’a kadar düştü. Perşembe günü TCMB’nin gösterge faizi %15.0’e çıkarması bekleniyor.

 

Haftaya başlarken iyimserlik dalgasının globalde ve yerelde devam ettiği görülüyor. Dolayısıyla son sürat ilerleyen piyasaların gazdan ayağını çekmediğini söyleyebiliriz.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 15 yükselerek yeni rekor kırarkan Banka Endeksi %26 yükselerek bu yükselişe katkı sundu. Bugün alıcılı   bir başlangıç görülebilir. 

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here