Borsa İstanbul’da sıcak para girişi devam ettikçe rekor rallisi devam ediyor. BIST 100 endeksi, dünü % 1.28 artışla 1,342.49 puandan kapattı.  Yeni rekor serisinin bugün de sürmesi muhtemel gözüküyor.

 

Türkiye’de 6 Kasım sonrasında Merkez Bankası başkanı ile Hazine ve Maliye Bakanının değişmesi ile oluşan yeni ortam, yabancı yatırımcıları cezbetmiş gözüküyor. Önceki hafta borsadan 614 milyon dolarlık hisse alan yabancılar, geçen hafta da 390 milyon dolarlık alım yaptı. Yani 10 işgününde 1 milyar dolarlık alım. Yurtiçi tahvillerden önceki hafta 271 mn dolarlık alım yaparken geçen hafta da 175 mn dolarlık alım yaptılar. Yapılan hesaplamalara göre yabancılar, bankalarla swap hatları vasıtasıyla ve diğer imkanlarla bu 10 günde 7 milyar doları aşan bir sıcak para girişi sağladılar.

 

Diğer taraftan sabit sermaye yatırımı haberleri de geliyor. Dün Ankara’da imzalanan 10 anlaşma ile Katar Yatırım İdaresi;

*İstinye park AVM’nin % 42 pay sahibi Doğuş Holding’den bu payı satın aldı (Basında; bu pay için 300-1.000 mn dolar arasında rakamlar dolaşıyor)

*Borsa İstanbul’un % 10 luk payını TVF’den satın aldı. (Bu paylar EBRD tarafından 2015 sonunda alınmış, halka arz gerçekleşmeyince Varlık Fonuna geri satılmıştı. Bu %10 pay 100-120 mn dolar arasında bir fiyata el değiştirmişti.)

*Fettah Tamince’nin büyük ortağı olduğu Haliç Altın Boynuz Projesine ortak oldu. (2013’de başlayan projenin büyüklüğü 1,0 milyar doları aşıyor. Ortaklık oranı açıklanmadı.)

Ayrıca Katar’lı QTerminals W.L.L, Antalya Limanının 2028’e kadar işletme hakkına sahip şirketi GLYHO iştirakini 140 milyon dolara satın aldı.

 

BDDK Salı günü aktif rasyosunu kaldırırken, TCMB bu sabah kredi vermeyeni cezalandıran ZK uygulamasını kaldırdı. TCMB, zorunlu karşılıklarda 200 baz puan artışa giderek sıkılaştırıcı tedbirleri hayata geçirmeye devam etti:  Beklenti 12.3 mr TL, 5.7 mr USD/altın rezervi artacakBu sabah gündemde TCMB ve Maliye Bakanlarının TUSIAD üyeleri ile görüşmeleri var.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 20 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %30 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu. Beklentiler gerçekleşince yeni rekorlar geldi. Şimdi 1310 seviyesi önemli. Satışlarda burayı takibi öneririz.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here