ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0.9 düşüş ile 1,651 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,634 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,669 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ?

Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. ASELS (1.32 puan) ve BIMAS (1.04 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, EREGL (-3.74 puan) ve GARAN (-3.33 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 17 tanesinde yabancı payı artışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %5.75 ile TSKB ve %5.32 ile TKFEN olurken, en fazla azalan hisselerin ise %8.49 ile KOZAL ve %3.58 ile KOZAA olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR?

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 7 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 23 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %32 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.17 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-0.53 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 20 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise ARCLK ve TAVHL hisselerinin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta ARCLK, DOHOL ve TKFEN dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise PGSUS ve SAHOL ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here