Omuz Yırtığı Neden Olur?

Diz hastalıklarında olduğu gibi omuz yırtığı hastalığı da toplumda yaygın bir şekilde görülebiliyor. Bu durum birçok sebeplerden dolayı meydana gelebiliyor. Fakat henüz kesin sebepleri bilinmiyor. Omuz yırtıkları özellikle günlük aktivitelerde ağır ürünlerin kaldırılması, ani olarak hareket edilmesi, ağırlık çalışmaları yapılması, omuzdaki liflerde meydana gelen problemler gibi birçok farklı etkenler sonucunda meydana gelebiliyor.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın birçok değişik türden belirtisi bulunuyor. Özellikle zamansız başlayan kronik türü ağrılar, dinlenme esnasında ağrılar, sızı ve yanma hissi, günlük aktivitelerin zahmetli bir şekilde yerine getirilmesi, kalitesiz uyku, hareket kısıtlılığı, huzursuzluk gibi birçok belirtileri görülebilir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığın teşhisi de doğrudan ortopedi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. İlk olarak belirtiler gözlemlenir ve hasta hikayesi dinlenir. Hemen akabinde fiziksel muayene yapılır. Gereken durumlarda ayrıca radyoloji tanı uygulamalarından da faydalanılır.

Diz Artroskopisi Neden Önemlidir?

Merak edildiği üzere diz artroskopisi birçok sebeplerden dolayı meydana gelen rahatsızlıklar için önemli bir tanı ve tedavi yöntemidir. Bu yöntemle pek çok diz hastalıkları tedavi edilebilir. Bunun haricinde kalça, omuz gibi bölgelerde oluşan birtakım sağlık sorunları da hızlı ve %100 garantili bir şekilde tedavi edilebilir.

Günümüzün en çok görülen sağlık sorunları listesinde diz ve omuz sorunları yer alıyor. Bu sorunlar hemen her yaş grubu bireylerde görülebiliyor. Dolaysıyla bugün en etkin ve kaliteli tedavi seçeneği olarak bu yöntem güvenli bir şekilde tercih ediliyor. Bu uygulamanın birçok yönden avantajları bulunuyor. Daha hızlı bir şekilde sonuç sunduğundan hasta açısından zaman tasarrufu sağlar. Bunun haricinde diz artroskopisi sıradan tedavi seçeneklerine oranla daha güvenilirdir. Herhangi riskleri bulunmaz.

Diz Artroskopisi Nedir?

Hastane ortamında gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi yüksek başarılı sonuçlar sunar. Bu nedenle en zorlu diz problemlerinde dahi sorunsuz bir şekilde işlev gösterir. Diz artroskopisi, en tür ortopedik tanı ve tedavi metodudur. Yüksek kalite standartlarına sahip olması sebebiyle ortopedi uzmanları tarafından da tavsiye ediliyor.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur

Bu uygulamaya birçok sebeplerden dolayı gereksinim duyulur. Diz ve omuzda oluşan eklem sorunlarında, çatlama ve donukluklarda bu uygulama gerçekleştirilebilir. Diz ve omuz hastalıkları birçok belirtiler eşliğinde görülür. Bu belirtiler ise hastalar arasında farklı düzey ve zamanlarda görülebiliyor.

Diz Artroskopisi Faydaları

En faydalı tedavi seçeneği aradığınızda bu uygulamayı tercih edebilirsiniz. Dizlerinizdeki tüm problemlerin çözümü için düşük bir ödeme yaparak tedavi olabilirsiniz. Diz artroskopisi risk etkenleri bulunmadığından acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Dolaysıyla tedavi süreciniz son derece rahat ve huzurlu bir şekilde geçer.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Diğer hastalıklar gibi donuk omuz hastalığında sıkça görülebiliyor. Bu rahatsızlığın tanısı sağlık merkezi üzerinden gerçekleştirilir. Teşhisin konulabilmesi için ilk olarak hasta geçmişi ve belirtilerin olup olmadığı saptanmalıdır.

İlk olarak kol yukarı kaldırılarak kendi ekseni etrafında döndürülür ve bu kapsamda ağrı görülüp görülmedi tespit edilir. Hemen akabinde ise omuz röntgen filmleri çekilir. Ayrıca bazı durumlarda görüntüleme tetkikleri de gerçekleştirilebilir. Tetkik neticeleri sonrasında hastalığın teşhisi konur.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Hastalığın kesin sebebi bilimsel olarak da ispat edilememiştir. Fakat bazı etkenlerin bu soruna neden olabildiği veya dolaylı olarak zemin hazırlayabildiği gözlemlenmiştir. Omuzda oluşan şiddetli kasılmalar, lif sorunları, eklem problemleri gibi etkenler bunlar arasında yer alabiliyor.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisi farklı şekillerde yapılabilir. İlk tedavi seçeneği olarak konservatif yani cerrahi girişim uygulanır. Bu uygulamada başarılı sonuç alınamaması durumunda ikinci bir tedavi yöntemi olarak kortizonlu iğneler uygulanır. Bu hastalık tedavi edilemediği takdirde ileriki dönemlerde kalıcı omuz rahatsızlıkları meydana gelebilir.

Bu da hastanın ciddi anlamda düşük bir yaşam kalitesine sahip olması anlamına geliyor. Bu sebeple henüz ilk belirtilerde mutlaka gerekli tedavilerin alınması ve tedavi süreci sonrasında ise rehabilitasyon uygulamasından geçilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here