Şaşılık Kader Değil

Göz kayması tedavisi, halk arasında şehla göz olarak adlandırılan şaşılık durumu tedavi ile giderilebilir bir hastalık. Doğum sonrası gelişebileceği gibi çocukluk döneminde de teşhis edilebilen şaşılık durumu için her yaşta tedavi mümkün. Tüm tıbbi tedavilerde olduğu gibi göz kaymasında da erken teşhis ve tedavinin önemi büyük olsa da ileri yaşlarda yapılacak olan göz kayması ameliyatı sayesinde hastalarda başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması tanımı itibariyle gözlerin aynı doğrultuda ve birliktelik içinde hareket edememesinden kaynaklanan bir göz kusurudur. Estetik olarak kolaylıkla fark edilebileceği gibi, gözün anatomik yapısında olan bu kusurun kişiye görme bozukluğu, baş ağrısı gibi sıkıntılar yaratması da kaçınılmazdır. Göz kayması tek bir gözde oluşabileceği gibi her iki gözde de oluşabilir. Göz kayması tedavisi cerrahi bir işlem sonrası tamamıyla düzeltilebilir.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Şaşılık teşhisi konmuş her yaş hasta grubu için tedavi mümkündür. Çocuklarda göz kayması tedavisi ile yetişkin tedavisi arasında cerrahi operasyon olarak farklılık yoktur. Ancak bebeklik dönemi ya da çocuk döneminde teşhis edilen göz kayması durumunun gecikmeden tedavisi oluşacak başka göz kusurlarının önlenmesini sağlar.

Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte aileden kalıtsal olarak gelen şaşılık, göz tembelliği gibi hastalıklar yeni doğanlarda göz kayması oluşmasına sebep olabilir. Bebeklik döneminde bir yaşın tamamlanması itibari ile hekim tarafından gerekli görülen tedavi yöntemi her yaş grubuna uygulanabilir.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Göz kayması ameliyatı şaşılık cerrahisi başlığı altında uygulanan cerrahi bir işlemdir. Gözün olması gerek yerde hizalanması ve göz kaslarının işlevi üzerine yapılan operasyonlarda yüksek başarı elde edilmektedir. Ameliyatların başarı oranına etki eden en büyük faktör ise erken teşhis ve tedavidir. Bunun bir başka önemli getirisi de ileri yaşlarda ameliyat sonrası oluşabilecek göz tembelliği riskini minimize etmektir.

Ameliyatın içeriği, tekrar sayısı ve ücreti ise tümüyle hastanın ihtiyaç duyduğu tedaviye bağlıdır. Uzman bir hekim tarafından, kurumsal bir çatı altında yapılacak şaşılık ameliyatları tek sefer yapılabileceği gibi, hasta özelinde birden fazla ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Tedavinin seyri ve bunun maliyet hesaplamasını hekim görüşmesi sonrasında en doğru şekilde öğrenmek mümkün.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Şaşılık yani göz kayması sadece göz kayması ameliyatı ile giderilmez. Özellikle çocukluk döneminde teşhis edilen göz kaymalarında göz kapama ve gözlük kullanımı, ameliyat öncesi denenecek tedavi yöntemlerindendir. Çocuklarda göz kayması tedavisi opsiyonel olarak uygulanacak bu yöntemler ve doktor takibi ile eğer ileri seviye de değil ise giderilebilir. Bu şekilde göz tembelliğinin de önüne geçilmiş olur.

Kasların doğal olarak kuvvetlenmesi ve gözün doğru şekilde hizalanması bir gözün kapatılıp diğerinin çalışması ve gözün gözlük camlarında ki odak noktaları tespit edip o yönde bakma eylemini gerçekleştirmesi ile kayma giderilmeye çalışılır. Gerekli olan tedavi yöntemine hekim muayene sonrasında karar verir.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Erken dönem teşhis her hastalık için hayati önem taşır. Çocuklarda göz kayması tedavisi erken dönem teşhisin iyileşmede başarısını artırır. Çocuklar tedavi şekli göz kapatma, gözlük kullanımı ve cerrahi operasyon olarak hekimin teşhis ve tedavisi ile farklılık gösterebilir. Bebeklik dönemi olarak adlandırılan üç yaş öncesi ameliyatları yapılabileceği gibi çocukluk dönemi cerrahi müdahaleleri de mümkündür. Bazı durumlarda tek bir ameliyat yeterli olmayabilir. Birden fazla yapılacak olan ameliyatlarla gerçekleştirilecek göz kayması tedavi için küçük yaşlarda bu tedaviye başlanmış olması oldukça önemlidir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here