Dünya borsalarında kar satışları devam ediyor. Risk iştahında bir bozulma yok. Enerji ve havayolu şirketlerindeki yükseliş normalleşme temasının halen çalıştığına işaret ediyor. Altın kritik seviyelerin altında işlem görmeye devam ediyor. Ama iyi haberlerin büyük ölçüde fiyatlandığı piyasalarda %10 civarı bir düzeltme beklentisi artıyor. Satış için katalizörün ne olacağını henüz bilmiyoruz. Ek Destek Paketinin gecikmesi ve/veya güdük çıkması satış için bahane olarak kullanılabilir.

Borsa İstanbul gelişmekte olan piyasaların gerisinde kalmaya devam ediyor. Genele yaygın bir satış dalgası söz konusu değil. Ancak yabancı ağırlığı yüksek özel bankalar ve holding hisselerinde %2’ye yaklaşan kayıplar dikkat çekiyor. Otomotiv hisseleri ve kamu bankaları günün yükselen yıldızı. Haber akışında pozitif ayrışmayı destekleyen bir gelişme yok.

ABD vadelileri ve Asya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da satıcılı bir açılışa işaret ediyor. Türk lirasının güçlü seyri borsadaki gerilemenin sınırlı olacağına işaret ediyor. Endeks için destek olarak 1.520, direnç olarak 1.560 seviyesi öne çıkıyor. Yabancı ağırlığı yüksek şirketlerin geride kalmasını borsa için ayı sinyali olarak görüyoruz. Yerleşik yatırımcı alışlarıyla BİST30 dışı küçük şirketler kısa vadede pozitif ayrışmaya devam edebilir. Ancak bu segmentteki fiyatların genelde şişmiş olduğunu söyleyelim. Satışların derinleşmesi durumunda 1.510 seviyesinin zarar durdurmak için kullanılmasını öneriyoruz.

Şirket bazında beklentileri yenen ve güçlü bir 2021 görünümü açıklayan Logo öne çıkıyor. Endeksi yenmesini bekliyoruz. Dördüncü çeyrek sonuçları beklentilerin altında kalan Selçuk Ecza’da sınırlı negatif tepki bekliyoruz. Şirketin nakit akışı güçlü gelmeye devam ediyor. SAT önerimiz sonrası endeksin %40 gerisinde kalan Selçuk Ecza için tavsiyemizi TUT olarak güncelliyoruz.

Turkiye Sigorta’nın vergi sonuçları güçlü bir operasyonel performansa işaret ediyor. Ancak dünkü performans iyi haberin büyük ölçüde fiyatlandığına işaret ediyor. Vergi sonuçları zayıf gelen Emlak GYO hisselerinde negatif tepki bekliyoruz.

Kaynak  İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here