Ünlü Müzisyen Anıl Uzun, ‘Dijitalleşme Müziğe Katkı Sağladı’

Özellikle pandeminin tüm dünyayı vurmasından sonra yara alan sektörlerden birisi de müzik piyasası oldu. Ünlü müzisyen Anıl Uzun, ‘Dijitalleşmenin müziğe katkı sağladığını’, ifade ederek tüm bu sürece farklı bir bakış açısı sunuyor. Teknoloji ile müzik tüketimi alışkanlıklarının radikal bir biçimde değiştiğini belirten ünlü müzisyen, pandemi sürecinde canlı gerçekleştirilemeyen konserlerin internet ortamından yapıldığını ve üreten müzisyenlerin dijital müzik platformları üzerinden kazanç sağlamaya devam ettiğini vurguluyor. Bu platformlar aracılığıyla müziğe ulaşmanın daha kolay ve ucuz olduğunu belirten Uzun, müzisyenlerin bu sayede yeni dinleyicilere rahatça ulaşabildiğini söylüyor.

Sosyal medyanın ve dijital platformların öne çıkamayan müzisyenlere de katkı sağladığına inandığını belirten Anıl Uzun, bar sanatçıları bu dönemde yara alsalar da müzik platformları aracılığıyla yeni para kazanma yöntemlerinin ortaya çıktığını ifade ediyor. Kolay ulaşmanın müzikte tüketimi hızlandıran bir yapı çizdiğini bunun da sanatçıları daha üretken olmaya zorladığını belirten Uzun, gelişen teknoloji sayesinde artık milyonluk dev mikserlere gerek olmadan bir evin odasında bile kayıt alınabildiğini bunun da belki hiçbir zaman tanınma şansı olmayan müzisyenlere son derece fayda sağlayan bir durum olduğunu söylüyor. Teknolojik gelişmenin müzik üretimini de hızlandırdığına vurgu yapan Uzun, müzik türlerinde de değişimlerin yaşandığını daha hızlı üretilen müziklerin bu dönemde popüler hale geldiğini ifade ediyor.

Müzik aletleri konusunda da benzer bir durumun yaşandığına dikkatleri çeken Uzun, yıllar süren ve saatlerce emek harcanarak öğrenilen müzik aletlerinin basit olanlarının artık müzik programları üzerinden amatörler tarafından bile kullanılabildiğini vurguluyor. Dijital müziğin alıcısı yoğun şekilde yükselişe geçti, diyen Anıl Uzun, bunun yanında akustik müzik gibi daha klasik şeylerin de değerini koruyabildiğini bunun da iyi bir gelişme olduğunu düşünüyor. Dijital gelişim sonrası müziğin ivme yakaladığını söyleyen ünlü müzisyen, dijital cihazların birçok akustik müzik aletini gerçek hissi vererek çalmaya yaklaştığını böylece müziğin daha ulaşılabilir olduğunu belirtiyor. Müzik pazarının genişlemesinin genç ve taze kan sağlamada önemli olduğunu ifade eden Anıl Uzun, tıkanan yaratıcılığın bu sayede önünün açılabileceğine inanıyor.

Rap ve hiphop gibi müzik türlerinin tüm dünyada gelişmesine paralel olarak Türkiye’de de buna yönelik atılımlar gördüğünü ifade eden müzisyen Uzun, elbette sağlam bir müzik eğitimi almak ve bir müzik aletinde ustalaşmak hala çok değerli, diyor. Ancak yüksek maliyetli müzik aletlerinin dijital sayesinde ucuzladığını ve gençlerin kendilerini duyurabilecekleri mecraların olmasının müzik piyasasına katkılarının görmezden gelinemeyeceğini söyleyen Uzun, teknolojik gelişmenin artık kaçınılmaz olduğunun ve buna göre müzisyenlerin konum alması gerektiğinin altını çiziyor.

Özellikle sosyal platformlar olmasa müzik yapanların çok daha kötü koşullarda kalacağını belirten Uzun, aktif işler çıkarıp emek verenlerin internetten de rahatça ekmek yiyebileceğini söylüyor. Eski kalıpların kırılmasının kolay olmadığını ve bu nedenle bazı müzisyenlerin hala internet ortamındaki platformların değerini anlamaktan uzak olduğunu belirten Uzun, gelecekte yüz yüze konserlerin ve bar programlarının daha da azalacağına inandığını ifade ediyor. Bu durumda internet platformları üzerinden yeni bir yapılanma ihtiyacının olduğuna dikkatleri çeken Uzun, buna dair çalışmaların da önümüzdeki süreçlerde yapılacağına inandığını söylüyor. İnsanların her zaman müziğe ihtiyaç duyduğunu, bunun yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğuna vurgu yapan ünlü müzisyen, yaşamda gelişen şartlara uyum sağlamanın sanat üretenler için elzem olduğuna dikkatleri çekiyor.

Bu bağlamda kendi çalışmalarını dijital ortam üzerinden tanıtmayı sürdürdüğünü ifade eden Uzun, açtığı internet sitesi üzerinden çeşitli blog yazılarını ve müzik çalışmalarını paylaşmaya devam ettiğini ifade ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here