Altın 9 ayın ardından 1701 dolar/ons seviyesini tekrardan kaydettiği bir seansı geride bıraktı. ABD tahvil getirilerindeki yeniden yukarı doğru ivme tüm piyasayı baskı altına alırken, sarı maden de bu fiyatlamadan negatif yönlü etkilendi. Sarı maden dünkü seansa 1733 dolar/ons seviyesinden başlarken, seans boyu satıcılı bir seyir içerisinde hareket etti. ABD 10 yıllık tahvil getirisinin tekrardan yüzde 1,50 seviyesine doğru hareketlenmesinin ardından, hisse senedi piyasasından başlayan satış tüm piyasalara etki etti. Altın da satıcılı geçirdiği günde 1701 dolar/ons seviyesine kadar çekilerek gün içi yüzde 2’ye yakın kayıp yaşadı. Seans sonuna doğru toparlanma arzusunda hareket eden sarı maden, 1711 dolar/ons seviyesinden günü tamamladı ve yüzde 1,6 kayıp yaşamış oldu.

 

Gümüş de satıcılı günden nasibini alırken, dün bir kez daha 26 dolar/ons desteğini kırdı. Ancak günü 26 dolar/ons seviyesinin üzerinde kapama yaparak 26,08 seansı tamamladı ve yüzde 2,5 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Platin ise günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni olurken, 1164 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek son bir ayın en düşük seviyesini kaydetti. Seansı 1167 dolar/onstan tamamlayan platin önceki güne kıyasla yüzde 3,2 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Paladyum da kırmızıda bir günü geride bırakmasına rağmen diğer kıymetlilere kıyasla daha az değer kaybettiği bir seansı yaşadı. 2354 dolar/onstan seansı tamamlayan paladyum yüzde 0,8 kaybı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasasında primli işlemler gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından düşük sayılacak bir gün geride kaldı. Altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 4,00-5,00 dolar/onsla gerçekleşmeye devam etti. Borsa İstanbul’da toplamda 2.132 kg altın, 5.419 kg gümüş işlemiyle seans tamamladı.

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here