Ana harcama grupları incelendiğinde sağlık grubu aylık %3 ile en çok artan grup olurken aylık enflasyona 10 baz puan katkı verdi. Gıda ve alkolsüz içecekler aylık %2,57 artış gösterirken 67 baz puanla enflasyona en yüksek katkıyı veren grup oldu.

Ocak ayında çeşitli mal ve hizmetler -%2,32 ile en çok düşüş gösteren grup olurken aylık enflasyonu 11 baz puan aşağı çekti. Eğlence ve kültür -%0,98 ve mevsimselliğin etkisiyle giyim ve ayakkabı -%0,93 ile diğer düşüş görülen gruplar oldu.   

Yıllık bazda bakıldığında 12 ana harcama grubunun hepsinde artış yaşandı. Ev eşyası %23,74 ile en çok yükselen grup oldu. Enflasyon sepetinde en yüksek ağırlığa sahip olan gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık %18,40 artış yaşanırken 452 baz puanla yıllık enflasyona en yüksek katkıyı verdi. Ulaştırma grubu, %22,47 artarken 345 baz puanla yıllık enflasyona yüksek katkı veren diğer grup oldu.

TCMB’nin uyguladığı sıkı para politikasıyla TL’de yaşanan toparlanmaya rağmen,  Mart ayında doğalgaza yapılan %1’lik zam, petrol fiyatlarındaki yükseliş, aşılama işleminin başlamasına rağmen salgına ilişkin belirsizliğin devam etmesi ve çekirdek enflasyondaki yüksek seyir nedeniyle enflasyondaki yükseliş eğiliminin bir süre daha devam etmesini beklemekteyiz.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), ocak ayındaki %2,66 seviyesinden şubatta %1,22’ye geriledi. Yıllık bazda ise %27,09 ile Mayıs 2019‘dan bu yana en yüksek artışını gerçekleştirdi. 

Sanayinin dört ana sektörüne göre incelendiğinde en yüksek ağırlığa sahip imalat, %1,56 ile aylık en yüksek artışı göstermesinin yanı sıra 136 baz puanla aylık Yİ-ÜFE’ye en çok katkıyı veren sektör oldu.

Elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı aylık -%1,73 ile en çok düşüş yaşanan sektör olurken aylık Yİ-ÜFE’yi 15 baz puan aşağı çekti. 

İmalat yıllık bazda %29,57 ile en çok artış gösteren ana sektör olurken onu %27,31 ile su temini izledi.

Alt sektörlerde ise temel eczacılık ürünleri %9,43 ve ağaç ve mantar ürünleri %6,10 ile aylık en fazla artışı gösterdi. En çok düşüş görülen alt sektör ise -%1,61 ile metal cevherleri oldu.

Yıllık bazda ise %52,62 ile en çok artış yaşanan fabrikasyon metal ürünleri olurken onu %45,05 ile kağıt ve kağıt ürünleri izledi. Yıllık düşüş gösteren alt sektör olmadı.

 

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4689/tuketici-fiyat-endeksi—subat-2021.htm

 

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here