Altın geçtiğimiz haftayı da kırmızıda kapatarak üst üste üçüncü haftayı kayıpla tamamlarken, zorlu bir süreçten geçmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftaya 1734 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, hafta boyunca satıcılı eğilimden kurtulamadı. ABD tahvil getirilerindeki yukarı doğru ivme tüm piyasaların üzerinde satış baskısı kurarken, altın da bu satış dalgasından nasibini fazlasıyla aldı. ABD 10 yıllık getirileri geçtiğimiz hafta 1,62 seviyesine kadar uzanırken, pandemi öncesi seviyeler kaydedilmiş oldu. ABD tahvil getirileri ekonomik toparlanmanın beklenenden hızlı olacağı fiyatlarken, piyasaların bu fiyatlamaya kendini adapte etmesi satıcılı yönlü olmaya devam ediyor. Piyasaların toparlanmak için dikkatle beklediği FED Başkanı Jerome Powell’in konuşmasından da umut verici bir açıklama çıkmazken, piyasaların toparlanmak için FED toplantısını beklemek durumunda kalabileceği fiyatlaması başladı. Başkandan da tahvil getirilerinin aşağı çekecek bir eylem sinyali gelmemesi altını iyice baskı altına alırken, 9 ayın ardından 1700 dolar/ons seviyesinin altını test etti. Haftanın son gününde ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin üzerinde açıklanmasıyla birlikte altın bir kez daha satış baskısına maruz kalarak 1687 dolar/ons seviyesine kadar çekildi. Seans sonuna doğru toparlanma gayesinde hareket eden sarı maden seansı 1703 dolar/onstan tamamlayarak yüzde 1,8 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde üçüncü haftayı da kırmızıda kapatırken, haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni olarak öne çıktı. 26,67 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, 25,24 dolar/onstan seansı tamamlarken önceki haftaya kıyasla yüzde 5,4 kayıp yaşamış oldu. Altın gümüş rasyosunda ise geçen 67 seviyesi kaydedilirken, son bir ayın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Rasyonun altının lehine hareket etmesiyle birlikte kıymetli madenler açısından zorlu süreç bir süre daha devam edebilir.

 

Platin ise gümüşün arından haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni oldu. 1194 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan platin, haftayı 1134 dolar/onstan tamamladı ve yüzde 5,1 kaybı hanesine yazdı. Yıl başından bu yana yeşilde olan tek kıymetli olan platin bu unvanını korumaya devam ediyor.

 

Paladyum ise tüm yaşananlardan bağımsız olarak, haftayı yeşilde kapatmayı başaran tek kıymetli maden oldu. Ekonomik toparlanmadan payına düşeni almaya umman paladyum, geçtiğimiz haftayı 2341 dolar/onsla yüzde 1 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta altın işlemleri hacminde düşüş görülürken, alıcıların iştahının sürdüğünü gözlemledik. Altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 4,00-5,00 dolar/onsla gerçekleşmeye devam etti. Borsa İstanbul’da toplamda 12.356 kg altın, 13,620 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here