Piyasa Gündemi

Uzun zamandır gündemde olan ekonomi reform paketi cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Reform paketinin açıklandığı toplantıda mali disiplin, enflasyon mücadelede, cari açığın düşürülmesi ve ekonomide kalkınma gibi birçok konuda önemli mesajların verilirken, ilerleyen süreçte bu başlıkların hayata geçirilme aşaması takip edilecektir. Küresel çapta ise artan tahvil faizleri küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    11:00 Türkiye – Bütçe Dengesi Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen hafta içerisinde tahvil faizlerinde gözlenen dengelenme küresel hisse piyasalarını destekleyen bir gelişme olurken, cuma günü ABD uzun vadeli tahvil faizlerinde yeniden yükselişin hız kazanması piyasalar üzerinde baskı oluşturdu. Ekonomik reform paketinin takip edildiği cuma gününü BIST-100 Endeksi %0,06’lık sınırlı bir kazançla 1.557,39 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,57 – 7,59 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 7,57’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100’de 1.580 seviyesi test edildikten sonra haftanın kapanışı geçtiğimiz hafta için referans olarak izlediğimiz 1.570 seviyesinin altında gerçekleşti. Kar realizasyonlarına bağlı gelen satışlar teknik görünümün bozulmasına neden olurken, ABD’de teşvik paketi içeride de ekonomik reform paketine yönelik beklentilerin sonlanması yukarı yönlü hareketleri zayıflatabilir. Endekste bu hafta ilk desteğimiz 1.528 iken buranın altında trend desteğimiz 1.485 seviyesinde bulunuyor. Bu trendin altına sarkılması endekste satış baskını şiddetlendirebilir. Yukarıda ise 1.570 ve üzerinde tarihi zirvelerin bulunduğu 1.582 kritik dirençler olmaya devam ediyor. Bu seviyelerin geçilmesi ise zayıflayan teknik görünümün yeniden pozitife dönmesini sağlayabilir. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here