Fed’in yarın sonuçlanacak toplantısında güvercin kalması beklenirken, tahvil faizlerine karşı ise bu aşamada bir aksiyon beklenmemektedir. Powell’ın ve Yellen’in son açıklamaları, ABD’de politika yapıcıların enflasyon ısınmasını geçici bir dönemsel hareket olarak yorumladıklarını ve getiri eğrisine majör bir hamle yapmayacaklarını gösteriyor. Diğer yandan, ultra gevşek para politikaları devam ederken mali politikaların etkisiyle enflasyona talep kanalından ilave katkı gelmesi durumu söz konusu olabilir. Bunu, özellikle son mali yardım paketindeki maaş çeklerinin nasıl bir harcama etkisi yapacağı belirleyecek.

 

Fed’in elinde opsiyonlar var, vade yapısında uzun vadeli tahvil alımlarına yoğunlaşmak veya net varlık alımını artırmak gibi. Ancak bu önlemleri şu aşamada almaya ihtiyaç duymayacaklardır. Belki kısa vadeli tahvil piyasası volatilitesine karşılık geçici döneme dayalı bir ince teknik ayarlama olabilir veya sözlü yönlendirme ile geçilebilir. Getiri eğrisine özel bir politika adımı veya iş planı ortaya konmazsa, tahvil getirileri artma eğilimini sürdürebilir veya son dönemlerde alışılageldik seviyelerde bulunmaya devam edebilir.

 

Eğer enflasyon dönemsel değil de, enflasyonist endişeleri artıracak bir ısınma içerisine girerse Fed politika hamlelerinde sonraki alamaya geçebilir. Vade yapısında uzun vadeli tarafa yoğunlaşmanın bir opsiyon olduğundan bahsetmiştik. İnce teknik ayarlama ise, eğer değerlendirirse, ECB’nin geçen hafta yaptığına benzeyebilir. ECB, Fed’in aksine getiri eğrisi konusunu daha fazla önemsemişti. Programın toplam büyüklüğü bir değişikliğe uğramamakla beraber, kısa vadede daha fazla tahvil alımı yaparak getiri eğrisini dengelemek gibi bir amaçları var. Fed’in kararlarından önce repo piyasalarındaki asimetrinin devam ettiğini görüyoruz. Fed açısından, varlık alım programının büyüklüğünü artırmak, şu aşamada en çok zorlanacakları şey olur, çünkü yakın frekanstaki veriler de ekonomik aktivitede iyi bir seviyede olunduğunu gösteriyor. Ama konu şu ki; getiri eğrisinin ekonominin önüne geçme ihtimali var.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here