Fed kararlarında; ekonomik projeksiyonların biraz daha toparlanmanın boyutuna bağlı revize edildiği, buna karşılık kısa vadeli etkilerin orta ve uzun vadeli etkilerden daha fazla öngörüldüğünü gözlemliyoruz. FOMC politika açıklamasında değişim gösteren cümlenin yeni hali; “İyileşme hızındaki yavaşlamanın ardından son dönemde ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri yukarı dönmüştür.” şeklinde. Mali paketin yaratacağı canlanma ve enflasyon etkisi kısa vadeli beklentilere yansıtılmış durumda. Nitekim, 2021 GSYH büyüme beklentisi %4,2’den %6,5’e, 2021 PCE enflasyon beklentisi ise %1,8’den %2,4’e yukarı revize edildi. Çekirdek PCE de zaten bunun az bir oranda törpülenmiş versiyonu. Ortalama enflasyon hedeflemesi bakımından da, 2021 ve 2022 yıllarında hedefin üzerinde gidecek bir enflasyon beklentisi normal. Zira, 2022’de %2 ve 2023’de %2,1 beklenmesi itibariyle sonraki aşamada soğuyacak ve akabinde organik artacak bir enflasyon beklentisi mevcut. Yani aslında asıl çıkarım, mali paketin yaratacağı enflasyon etkisi dönemsel olacak.

 

2020 kriz yılı olduğu için, toparlanma ve mali paket etkili 2021 %6,5 ile normalin üzerinde büyümeye işaret edecek varsayımı da normal. Fed üyelerinin varsayımları, büyümeyi 2022’de %3,3 ve 2023’te %2,2 seviyesinde gösteriyor. Yani büyüme de, 2021’in destekli etkisi geçtikten sonra önce normale dönecek, sonra da hız kaybedecek. İstihdam dinamikleri açısından da, 2021’de %4,5 olarak beklenen oranının 2022 ve 2023’te daha az momentum ile düşerek %3,9 ve %3,5 seviyelerinde olması bekleniyor. Burada da resim, 2020’den çok daha iyi ancak 2019’dan daha olumsuz.

 

Nokta tahminlerinde bir değişim yok. Dolayısıyla, Fed faiz artırma takvimini öne çekmiyor ancak sıkılaşma 2022’nin bir yerinde başlayabilir. Getiri eğrisi tarafında, zaten enflasyon varsayımlarının getirdiği fikir itibariyle direkt bir yaklaşım yok. Eğer enflasyon dönemsel artıştan sonra normale dönecekse, piyasanın tahvil satarak sağlamaya çalıştığı sıkılaşma da dönemsel kalacaktır. Ancak kısa vadeli dönemde, verim eğrisinin gerisinde kalmak ne gibi dengesizlikleri ortaya çıkarır, öngörmek zor. O hala bir tehdit unsuru olacaktır. Fed açıklamalarından sonra uzun vadeli faizlerin son günlerde alışılageldik seviyelerde devam ederek yukarı meyil gösterme durumu devam edebilecektir. Powell’a gelince; ekonomi konusunda temkinli ve enflasyon konusunda endişeli değil.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here