CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı “Demir Leblebi” sohbetleri kapsamında MYK Üyeleri ve İl Kadın Kolları Başkanları ile yaptığı toplantının dördüncüsünü, “Türk Medeni Kanunu’nun Kabulü” başlığında gerçekleştirdi. İstanbul Baro Başkan Yardımcısı ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu ile Zoom üzerinden yapılan toplantıda, Medeni Kanun’un hukuk tarihinde köklü bir adım olduğu vurgulandı, vatandaşların doğum öncesinden başlayarak ölüm sonrası da dahil olmak üzere haklarını düzenlediğine değinildi.

Nazan Moroğlu, kadın erkek eşitliğinin demokrasinin temel taşı olduğunu belirterek “Kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği temelindeki çalışmaları, aslında bir demokrasi mücadelesidir. Bu mücadeleye de sadece kadınların değil eşitliğe inancı olan herkesin katkıda bulunması gerekir” dedi.

Moroğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün devrim yasaları ile birlikte laik bir Cumhuriyetin temelini atarken Medeni Kanun’un kabulü ile kendi iradesiyle yönetilen bir ülke hedeflediğinin altını çizdi. Medeni Kanun’un ise giderek yenilendiğini ve laik hukukun simgesi olduğunu söyleyen Moroğlu, “Medeni Kanun vatandaşın doğum öncesinden başlayarak ölüm sonrası da dahil olmak üzere haklarını düzenler ve hukuk tarihinin çok köklü bir adımıdır. Böylece kişilerin miras, eşya ve aile hukuku güvence altına alınmıştır” diye konuştu.  

Kanunun kabul edilmesine rağmen uygulamadaki değişiklikler ve toplum yapısına uygun olarak ele alınmasıyla yine mücadele gerektiren noktaları olduğunu belirten Moroğlu, “Boşanma konu olduğunda mal ayrılığı kadınları mağdur ediyordu. Kadınların çalışma hakkı bile 1992’ye kadar eşlerinin iznine bağlıydı. ‘Aile reisi erkektir’ kavramından, evlilik yaşının yukarı çekilmesine kadar birçok alanda mücadeleyi sürdürdük ve sonunda kadının ev içi emeği dikkate alındı. Kanun artık söylemden eyleme geçmiş durumda. Bu noktada ise kadınların haklarını bilmesi gerekiyor, haklarını kullanan kadınlar da güçleniyor ve adım adım ilerliyoruz” dedi. Ancak 2017 yılında müftülere resmi nikah yetkisi verilmesinin de laiklik ilkesine karşı olduğunu belirten Moroğlu, kadınları haklarına sahip çıkmaya çağırdı. Toplantı, soru cevaplarla sonlandı.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here