Bugün yayınlanan kişisel gelir ve harcamalar verilerine göre; Şubat ayında gelirler %7,1, harcanabilir gelir %8 ve kişisel tüketim harcamaları %1 oranında azaldı. Çekirdek PCE fiyat endeksindeki artış oranı aylık bazda %0,1 ve yıllık bazda %1,4. Şubat ayında gelirlerdeki ve dolaylı olarak harcamalardaki azalma, hükümetin sağladığı geçici sosyal yardımların etkisi geçtiği için gerçekleşti. Burada artış etkisini yeniden hızlandıracak olan unsur ise Biden mali teşvik paketi olacaktır. İşsizlik yardımlarının halen ne kadarının reel ekonomideki para döngüsüne (harcamalar, doğal olarak da enflasyon), ne kadarının finansal piyasalara (hisse, bitcoin vs.) gideceği bilinmiyor.

 

Kişisel tasarruf oranı Şubat itibariyle %13,6 seviyesinde. Ocak’ta %19,8 seviyesindeydi. Temmuz – Kasım 2020 döneminde ise %18,4’ten %12,5’a kadar düşmüştü. Pandemide gelirleri azalan ve işe dönemeyen bireysellerin bu dönemde tasarruflarından harcama yapmaları normal. Devlet yardımı etkisi olan Ocak ayı ve olmayan Şubat ayını karşılaştırdığımız zaman da yine tasarruf oranı üzerinde böylesine bir dramatik etki görüyoruz. Demek ki, sosyal yardımlar ve işsizlik yardımlarının önemli bir bölümü de tasarrufları yerine koymaya gidecek.

 

Tüm bu koşullar içinde, veriler aslında Fed’in görmek istediği tabloyu işaret ediyor. Enflasyon baskısı zayıflamış, sosyal yardım etkisi geri geldiğinde ise yeniden bir ısınma olacak. Fed’in finansal koşulları gözden geçirmesi için enflasyonun dönemsel değil, geniş zamanlı ve kalıcı olarak artması gerekecek.

 

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here