Avukatsız Boşanmak Mümkün Mü?

Yasalarımız gereğince hiçbir davada avukat tutmak zorunlu değildir. Bu kapsamda boşanma davalarında da avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak avukat tutmak davanın istenilen karara bağlanması için oldukça önemlidir. Birçok kişinin ilk defa mahkemede davası olmakta ve ilk defa boşanma ile ilgili kurallarla muhatap olmaktadır. Oysa boşanma davaları ile ilgilenen avukatlar haftada bir çok kez boşanma davalarına girmektedir. Özellikle alanında uzman tecrübe sahibi avukatlar çok daha fazla kişinin davasına bakmaktadır. Bu nedenle boşanma davalarında gerek kusur oranlarının doğru hesaplanması gerekse nafaka gibi taleplerinin yerine getirilmesinin sağlanması için alanında uzman avukatlar tercih edilmelidir. Ankara’da görev yapan Avukat Tülin Babaoğlan boşanma davalarında avukatların çok önemli bir görev üstlendiklerini belirtmektedir.

Avukat Tülin Babaoğlan Anlatıyor

Boşanma davalarında avukatların tecrübesi oldukça önemlidir. Boşanma davalarında mağdur tarafın mağduriyetini giderebilmesi gerekli olan nafaka yardımlarını alınabilmesi veya boşanmanın gerekli şekilde sonuçlanması için alanında profesyonel bir hukuk yardımı alınması gerekmektedir. Aksi takdirde işinin uzmanı olmayan arzuhalci gibi kişilerden alınacak hizmetler neticesinde hak mağduriyetlerinin ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Avukat Tülin Babaoğlan boşanma davalarında avukatların müvekkillerinin haklarını kesin bir şekilde savunarak boşanmanın kısa sürede gerçekleşmesi ve buna bağlı olarak mahkeme maliyetlerinin düşürülmesini sağladıklarını beyan etmektedir. Aynı zamanda hem mal paylaşımı hem de nafaka gibi birçok farklı durumunda hakkaniyet çerçevesinde gerçekleştirilmesini sağlamaktadırlar.

Anlaşmalı Olarak Tek Celsede Boşanılabilir Mı?

Anlaşmalı boşanma davalarının süreçleri çekişmeli boşanma davalarından oldukça farklıdır. Anlaşmalı da olsa çekişmeli de olsa ona göre harç bedelinin yatırılması ve verilen duruşma gününde duruşmaya katılmak gerekmektedir. Genellikle anlaşmalı boşanmalarda tek celsede boşanmak mümkündür. Boşanma konusunda avukat tutmak istemeyenlerin böyle bir zorunluluğu yoktur. Kendileri  de dava açabileceklerdir. Avukatın tutulmadığı durumlarda net olarak gerekli bilgilerin öğrenilmesi için yine hukuk danışmanlık hizmeti alınabilir. Bu sebeple de söylenebilir ki anlaşmalı boşanma davalarında tek celsede boşanılabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here