Diz Artroskopisi Nedir?

Son zamanların daha sık uygulanan diz artroskopisi işlemi, diz ekleminde ya da diz içinde herhangi bir problem meydana geldiğinde görüntülemek ve tedavi etmek için uygulanan bir işlemdir. Diz ekleminden içeriye kamera gönderilerek en net görüntüler alınır. Kapalı diz ameliyatı olarak da bilinen bu işlem kısa sürede yapılır.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz ekleminde ve diz içerisinde herhangi bir ağrı hissi, şişme, ödem, gibi durumlarda teşhis konulması için yapılan işlemdir. Artroskopi işlemine kıkırdak ve kemik yaralanmaları, menisküs yırtılmaları, ön ve arka çarpraz bağ yırtılmaları gibi pek çok hastalığın teşhisi için ihtiyaç duyulur. En doğru teşhisin konulması için gerekli bir işlemdir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz bölgesinde farklı nedenlerden dolayı meydana gelen hastalıkların teşhis ve tedavi yapılması için kullanılan diz artroskopisi işleminde pek çok fayda ve avantaj vardır. İşlem sonrasında iyileşme süresi daha kısadır ve hasta kendini daha konforlu hisseder. Açık ameliyatlara oranla hareket kısıtlaması yoktur. Daha küçük dikişler ile işlem sona erer.

Diz Artoskopisi Acı Veren Bir İşlem Midir?

Diz ekleminde ve kıkırdağında herhangi bir hastalığın teşhisini koymak için yapılan diz artroskopisi herhangi bir acı vermez. İşlem esnasında lokal anestezi ve küçük kesiler uygulandığından dolayı hasta acı hissi yaşamaz. Açık diz ameliyatına göre daha kolay ilerleyen bir işlemdir. Bu nedenle hastanın işlem esnasında herhangi bir panik yapmasına gerek yoktur.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Hem genç bireylerde hem de yaşlılarda görülebilen omuz yırtığı hastalığı genellikle şiddetli çarpma ve düşme sonucunda meydana gelir. Ortopedik bir travma olan yırtık yaşlılarda yaşa bağlı olarak kas zedelenmesinden dolay da meydana gelebilir. Pek çok farklı sebepten dolayı yırtılma gösteren omuz kasları zedelenmeden de sıklıkla yaşanabilir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Her yaş grubunda rastlanabilen omuz yırtığı hastalığının en sık belirtisi ağrıdır. İlk anda belli olmayan ağrı zaman içinde şiddetini gösterir. Bu ağrı kolun iç kısmından başlayarak dış çevreye doğru yayılma gösterir. Şiddetini daha fazla arttıran ağrı güç ve hareket kaybı yaşanmasına neden olur. Bu nedenle erken teşhis ile tedavi edilmesi gerekir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

En doğru ve ayrıntılı teşhisi koyabilmek için omuz yırtığı hastalığında MR görüntüleme yöntemi tercih edilir. MR yanı sıra röntgen ve ultrason yöntemi ile desteklenerek kasların aşınma durumu teşhis edilir. Yırtılmadan etkilenen tüm kaslar en iyi şeklide değerlendirilir ve tedavi edilir.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Günümüzde hem genç hem de yaşlılarda rastlanan donuk omuz sendromu tanısı için fiziki muayane önem taşır. İlk muayenenin ardından görüntüleme teknikleri ve yöntemleri ile beraber en net tanı konulur. Röntgen ve ultrason ile daha detaylı görüntüler elde edilerek tanı konulur.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Şiddetli çarpma ve düşme sonucunda meydana gelebilen donuk omuz sendromu yaşa bağlı olarak da gelişebilir. Tüm bağ dokuları kapsayan kapsül sarsılama sonucunda eklemi çevreleyerek kalınlaşır ve hareket kaybına neden olur. Ani gelişebilen ya da zaman içinde meydana gelen bir hastalıktır.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Ortopedik bir sendrom olan donuk omuz hastalığı çoğu hastada kendiliğinden iyileşen bir hastalıktır. Fakat kendiliğinden iyileşme göstermeyen hastalıklarda dışarıdan ilaç takviyesi ve fizik tedavi ile müdahele edilir. Daha fazla ilerlemiş olan hastalıkta ise cerrahi müdaheleler yardımı ile düzeltilebilir. İlerleme göstermeden tedavi edilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here