Göz Kayması Ameliyatı

Şaşlık olarak, halk arasında bilinen göz kayması için birden fazla tedavi yöntemi mevcuttur. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis, göz kaymasında da etkili ve önemlidir. Bunun için 6 ayda bir rutin göz kontrollerinin yapılması gerekir. Özellikle bu durum bebeklik ve çocukluk dönemlerinde yapılması daha uygundur. Bu yaşlarda konulan teşhisler sonucunda tedavi yöntemleri uygulanır. Tedavi yöntemlerinden sonra göz tekrardan eski sağlığına döner. Göz; üç boyutlu görme özelliğine sahiptir. Vücudumuz en önemli organı olarak bilinir. Bu yüzden sorun aksatılmaması ve gerekli durumlarda müdahale edilmesi gerekir. Göz kayması oluşması durumunda bu özellik ortadan kalkar ve gözde bulanık görme, ağrı gibi sorunlar görülmeye başlar. Bu sorunların ortaya çıkması durumunda ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat herkesin başvuracağı tedavi yöntemlerindendir.  Uzman bir hekim tarafından göz kayması ameliyatı, gerçekleştirilmesi gerekir.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Göz kayması ameliyatı, gözünde ciddi hasarların meydana gelmesi ve felç sonrası ortaya çıkan sorunu düzeltebilmek için başvurulan tedavi yöntemidir. Gerekli olması durumunda gerçekleştirilmesinde bir sorun yoktur. Gözlük, göz kapama, göz egzersizler yöntemlerinin sonuç veremediği kişilere uygulanır. Tedavi yöntemleri bazen cevap veremeyebilir. Bu yüzden ameliyata başvurulur. Her yaş aralığındaki hastaların gerçekleştirebileceği işlemdir.

Göz Kayması Hastalığında Neler Yapılabilir?

Göz kayması ortaya çıktıktan sonra hastanın tedavi yöntemlerine cevap veremediği durumlarda göz kayması ameliyatı gerçekleştirilir. Ameliyat ile hastalık çok kısa süre içinde, pratik bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Tedavi yöntemleri hastaya uygun olacak şekilde uygulanır. Bunun için göz kaymasının ne derecede olduğu tespit edildikten sonra yapılmış olur. Fakat gözlük yöntemi ile tedavinin cevap vermesi mümkündür. Çok nadir görülecek şekilde sonuç vermediği için ameliyata başvurulur. Ameliyat, yediden yetmişe herkesin başvuracağı pratik cerrahi uygulamalardandır.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Göz kayması tedavisi için kesin olarak fiyat verilemez. Çünkü uzman hekim tarafından gerçekleştirilecek olan göz kontrolleri sonrasında değerlendirme yapılır. Göz kaymasının ne derecede ilerlediği tespit edilir. Genellikle ameliyat gerçekleşmeden önce tedavi yöntemleri uygulanır ve bu tedavi yöntemlerinde en sık kullanılan, sonuç veren durumlardan biri, gözlük kullanmadır. Gözlük kullanımı sırasında, göz kapama veya göz egzersizleri yapılır. Bu yüzden etkili yöntemlerle başarılı sonuçlar alınabilir. Sonuç alınamadığı durumlarda ameliyat çözüm yolu olur. Göz kayması ameliyat fiyatları hakkında net bilgi verilemez. Çünkü uzman hekim yapacağı incelemeler sonrasında göz kayması derecesini ve hastanın yaşını göz önünde bulundurduktan sonra fiyat verir. Hastalık, hastadan hastaya değişkenlik gösterdiğinden dolayı fiyata yansır ve farklılık görülür.

Göz Kayması Tedavisi Yöntemleri

Göz kayması tedavisi için ilk önce egzersiz programlarıyla ve gözlük ile düzeltmeler gerçekleştirilir. Egzersizler sayesinde gözdeki kas kuvveti arttırılır veya azaltılmış olur. Etki noktalarının değiştirilmesi sonucunda tembel göz, sağlam göz ile aynı değere getirilir. Bunun için gözlük en etkili tedavi yöntemidir. Gözlük kullanımı sırasında bazı egzersizlere de başvurulur. Böylelikle gözdeki hasar etkili şekilde giderilmeye çalışılır. Gerekli durumlarda ortoptik tedavi ile botoks uygulaması da gerçekleştirilebilir. Botoks ile felç sonucu ortaya çıkan şaşlığın düzeltilmesinde etkili yöntemdir. Ortoptik tedavi de fizik tedavi uygulamasına benzer. Bilgisayar destekli egzersiz programları ile yapılır. Bu yöntemlerin hepsi etkili uygulamalardır. Fakat sonuç alınamaması ve gerekli olması durumlarda göz kayması tedavisi için ameliyat gerçekleştirilmiş olur.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz kayması tedavisi, için en etkili yöntem gözlük kullanımıdır. Gözlük kullanırken de göz egzersizlerine başvurularak, tedavi daha etkili hale getirilir. Tedavinin uygulanabilmesi için uzman hekimin yapacağı muayene sonrasında gerçekleştirilir. Çünkü ebeveynlerin yapabileceği ve teşhise karar vermeleri mümkün değildir.

Göz kayması şüphesiyle doktora başvurulmalıdır. Çocuklarda göz kayması tedavisi için gözlük tedavisiyle başlanır. Eğer etkili olmazsa ve yöntem cevap vermezse ameliyat gerçekleştirilir. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek için, bebeklerin 6. aydan sonra göz kontrollerini rutin şekilde gerçekleştirin. Çocuklarda göz kayması tedavisi için etkili olan yöntemler kullanılacaktır.

Tedavi yöntemleri sonuç veremeyecek olursa, doktor tarafından ameliyat gerçekleştirilmiş olur. Ameliyat için çocuğunuzun belli bir yaşa gelmesine beklemeye gerek kalmaz. Ameliyat herkese doğru şekilde uygulandığı için problemin açığa çıkması mümkün değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here