Piyasa Gündemi

Haftanın ilk yarısında küresel çapta ekonomik veri akışı sakin seyrederken, salgın ve enflasyon kaynaklı endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Önceki haftalarda ise güçlü gelen ekonomik veriler risk iştahını desteklerken, ilerleyen süreçte ekonomik görünümdeki toparlanmanın gücü ve merkez bankalarının söylemleri takip edilecektir. Yurt içinde ise iç siyasetteki gelişmeler ve salgın cephesindeki durum yakından izlenmeye devam edilecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    Açıklanacak önemli bir ekonomik veri akışı bulunmamaktadır.

BIST-100 Güne Başlangıç

Son haftalarda güçlü gelen ekonomik veriler küresel hisse piyasalarını destekleyen bir gelişme olurken, veri akışının sakin seyrettiği bu haftada ise mevcut endişeler ve riskler hisse piyasalarında satıcılı bir görünüm etkili olmasına neden oluyor. BIST-100 Endeksi yurt dışındaki zayıf görünümün etkisiyle dün günü %0,87’lik düşüşle 1.365,27 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,10 – 8,12 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 8,12’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi dün gün içinde dalgalı bir seyir izledikten sonra kapanışa yakın gelen satışlarla günü ekside tamamladı.  Kapanış bir süredir önemli destek bölgesi olarak izlediğimiz 1.383 – 1.371 aralığının altında 1.365 seviyesinden gerçekleşti. Teknik görünümün zayıf seyrini koruduğu endekste bahsettiğimiz bu bölge üzerinde kapanışlar görmediğimiz sürece zayıf seyir devam edecektir. Buranın üzerinde ise 1.400 izleyeceğimiz bir diğer önemli direnç olacaktır. Bu seviye geçilmediği sürece yükselişler tepki boyutunda izlenmeye devam edilecektir. Aşağıda ise 1.352 ve devamında 200 günlük ortalamanın da bulunduğu 1.315 civarı güçlü destekler olarak izlenebilir.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here