CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kapanma takvimi içinde 30 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında alkol yasağı uygulanacağı iddialarına sert tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

Alkol yasağı insanların yaşam tarzıma yönelik açık bir müdahaledir

“Saray iktidarı pandemi yönetimindeki beceriksizliği nedeniyle Türkiye’yi vaka sayısında Avrupa birincisi, dünyada da ilk beşe getirdi. Ekonomik tedbirler alınmadığı için 125 bin esnaf kepenk kapattı; sokak çalışanlarından kafe bar çalışanlarına kadar geniş bir yelpazede kitlesel işsizliğe neden oldu. Bugün yaşadığımız süreç tümüyle siyasal iktidarın beceriksizliğiyle yaşanmaktadır. Şimdi tam kapanma diye yine aynı hataları tekrar ediyorlar. Pandemi yönetimi gibi halk sağlığını doğrudan ilgilendiren bir konuyu bile siyasallaştırdılar. Şimdi de yine salgınla doğrudan ilgili olmamasına rağmen yine alkol satış yasağı getirileceği iddiaları var. Bu kahvehaneleri kumarhane gibi gören aynı anlayışın bir sonucudur. Tekrar soruyoruz lebalep kongrelerde, binlerce insanın katıldığı cenazelerde bulaşmayan virüs, nasıl oluyor da üç beş kişinin bulunduğu TEKEL bayilerde, büfelerde, kuruyemişçilerde bulaşıyor? Dünyanın herhangi bir ülkesinde virüs kısıtlaması nedeniyle alkolü tüm günlerde yasaklayan başka bir ülke var mı? Bu yapılan özel yaşama, insanların yaşam tarzıma yönelik açık bir müdahaledir.”

Ülkeyi duvarları olmayan bir cezaevine dönüştürdüler

“Korona bahanesiyle pandemiyle alakalı alakasız istedikleri her şeyi yasaklıyorlar. Bu yasak ruhsat verdikleri TEKEL bayilerini, büfeleri ve kuruyemişçileri cezalandırmaktır. Pandemiyle mücadeleyi bahane ederek olayı siyasal hale getirmektedir. İnsanların kişisel özgürlüklerini o kadar kısıtladılar ki, ülkeyi duvarları olmayan bir cezaevine dönüştürdüler. İnsanlar zaten tedbirler nedeniyle kısıtlanmış hissederken, bu anlamsız yasaklarla iyice boğulur hale geldiler. Bu durum karaborsacılığı, sahte içki tüketimini de artıracaktır. Bu yasaklar pandemiyle mücadeleden ziyade bir toplum mühendisliği yapıldığını göstermektedir. Bu iddialar doğruysa bir an önce vazgeçilmesini, yanlışsa da İçişleri Bakanlığı tarafından bir an önce açıklama yapılıp konunun netleşmesini istiyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here