Altın dünkü seansta yaklaşık 40 dolar/onsluk bir bant içerisinde hareket ederken, son zamanların en yüksek volatiliteli günü geride kalmış oldu. 1869 dolar/ons seviyesinden seansa başlaya sarı maden, kripto paralardaki sert satış dalgası yaşanmasıyla birlikte güvenli liman olarak öne çıktı. Bitcoin özelinde gün içi kayıp yüzde 30 seviyesine kadar çıkarken, altın bu süreçte 1890 dolar/ons seviyesine kadar uzandı ve son üç ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak seans sonuna dek bu seviyede kalmayı başaramayan sarı maden, ABD’de açıklanan FED toplantı tutanakları sonrası satış baskısına maruz kaldı. Toplantı tutanaklarında ekonomik toparlanmanın hız kazanmasıyla birlikte varlık alımlarının azaltılmasını tartışmaya başlamış olması piyasa sert satış getirdi. Altın da bu satış dalgasından nasibine düşeni aldı ve gün içinde 1852 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Ancak seans sonuna doğru toparlanma çabasında hareket eden sarı maden, seansı 1869 dolar/onstan tamamlarken başladığı seviyeden günü kapatmış oldu.

 

Gümüş ise altın gibi dünkü seansta güçlü kalamazken, seansı kayıpla tamamladı. 28,18 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, satıcılı seyir neticesinde 27,37 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Gün sonunda toparlanma çabasında hareket eden beyaz maden, 27,73 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,6 kaybı hanesine yazdı.

 

Platin günün en çok değer kaybeden kıymetli maden olarak öne çıkarken, iki haftanın ardından 1200 dolar/onsun altını kaydetti. 1222 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, günü 1194 dolar/onstan tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 2,3 kayıp yazmış oldu.

 

Paladyum da diğer kıymetli madenlerden ayrışamayarak kırmızıda bir günü geride bıraktı. 2907 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan kıymetli maden, 2875 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,1 kayıp yazmış oldu.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here