Dünya borsaları enflasyonu satmak yerine büyümeyi satın almayı tercih ediyor. ABD işsizlik başvurularının pandemi öncesi seviyeye gerilemesi ile hisse senedi piyasalarında yeni bir alım dalgası başladı. Tahvil faizlerindeki gerileme yükselişin teknoloji hisseleri öncülüğünde olmasını destekliyor. Büyüme hisseleri değeri yenerken, döngüsel hisseler defansif hisselerin gerisinde kalıyor.

Türkiye hisseleri saat farkı nedeniyle dünyadaki yükselişe katılmadı ancak uzun süredir ilk kez borsa endeksi ve sanayi şirketleri gerilerken bankalarda güçlü alışları görüyoruz. Son dönemin yıldızı demir-çelik ve otomotivdeki satışlar sanayi hisselerini baskılıyor ancak bankalar ve havacılık hisselerindeki pozitif ayrışma risk iştahında bir bozulma olmadığını gösteriyor.

Dünya borsalarındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz. Endeks için 1.430 destek 1.475 direnç seviyesi olarak öne çıkıyor. ABD tahvil faizlerindeki gerileme ve doların küresel olarak zayıflaması Borsa İstanbul’u destekliyor. Dünkü yükselişte öncü konumda olan bankalar ve havacılık hisseleri bugün endeksi yenmeye devam edebilir.
Otomotiv hisseleri dünyadaki toparlanmaya başladı. Demir çelikte küresel satışlar hız kesiyor. Bu iki sektörü dipten dönüş için yakından izleyeceğiz.

Teknik bültende Şişe, Garanti, Akbank, Koc Holding, Koza Anadolu hisseleri öne çıkıyor.

Haberler & Makro Ekonomi

Parlementoda yeni kabul edilen kanunla 18 yasindan kucuklere BES in yolu acilmis oldu
Parlementoda yeni kabul edilen kanunla 18 yasindan küçüklere BES in yolu acilmis oldu. Buna göre yaşı 18 yaşın altında olan çocuklar için ebeveynler bireysel emeklilik planlarını başlatabilecekler. Bunun dışında kendi emeklilik planlarını yürüten banka, kurum, şirket, vakıf gibi kuruluşlar bu planları 2023 sonuna kadar BES’e herhangi bir vergi yükümlülüğü doğmaksızın transfer edebilecekler. Yönetilen fonların kısa bir sürede arttması açısından bu gelişmeyi olumlu buluyoruz özellikle Anadolu Hayat ve Avisa hisseleri bazında etkinin olumlu olmasını beklerken Aanadolu ve Türkiye Sigorta’nın da iştirakları vasıtasıyla olumlu etkilenmesini bekleriz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here