Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun bildirdiğine göre Çin’de geçen yıl, Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerine karşın toplam 15,53 milyon kan bağışı yapıldı. Sağlık Komisyonu yetkilisi Guo Yanhong, düzenlenen bir basın konferansı sırasında, 2020 yılındaki kan bağışının, kan bağışına ilişkin yasanın yürürlüğe girdiği 1998 yılına kıyasla 40 kattan fazla arttığını söyledi.
 
Bu bağlamda, ülkede bin kişiye düşen kan bağışı sayısı 1998’de 4,8’den 2020’de 11,1’e çıktı. 2021 yılının ocak ile nisan ayları arasında ülkenin tümünde yaklaşık 5,12 milyon adet kan bağışı kayda geçti. Guo bu sayının çok olumlu bir eğilimi yansıttığını ifade ederek Çin’de bu ay itibarıyla mevcut kan ve kan pulcuğu stoklarının güvenli bir düzeyde olduğunu söyledi.
 
Kan bağışı yasası uyarınca devlet, 18 ila 55 yaş aralığında bulunan sağlığı yerinde yurttaşları kanlarını gönüllü olarak bağışlamaya ve ayrıca devlet bünyesinde çalışan personeli, aktif görevdeki askeri personeli ve üniversiteye bağlı kurumlardaki öğrencileri kan bağışı yapmaya teşvik ediyor. Kanın güvenli kullanımını güvenceye almaya yönelik yasa, gönüllü olarak bağışlanan kanın klinik uygulamalarda kullanılamayacağını ve satılamayacağını da net bir şekilde belirtiyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here