Resmi veriler, Çin’in finans kurumlarının bu yılın ilk üç ayı sonu itibarıyla kabaran bilançolara sahip bulunduğunu gösterdi. Ülkenin finans kurumları, bileşik varlıklarının ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,5 artarak mart sonu itibarıyla 364,62 trilyon yuana (yaklaşık 57,1 trilyon dolar) ulaştığına tanık oldu. Bu arada bileşik pasif yükümlülükler de, Çin Halk Bankası (Merkez Bankası) verilerine göre, aynı dönemlere kıyasla yüzde 9,6 oranında büyüyerek 331,6 trilyon yuana vardı. 

Finans kurumları arasında aslan payına sahip olan bankalar ise toplam varlık artışı olarak yüzde 9’luk bir oran bildirdiler. Öte yandan menkul kıymetler endüstrisi şirketleri, bileşik varlıklarının, yılın ilk çeyreği sonu itibarıyla yüzde 22,1 oranında bir sıçrama gerçekleştirdiğini duyurdular.

Ülkenin sigorta sektörüne gelince, yine Merkez Bankası’nın verilerine göre, bu alanda da bileşik varlıklar aynı dönemler arasında yüzde 11,7 oranında bir büyüme göstererek 24,26 trilyon yuana ulaşmış oldu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here