Cuma günü açıklanacak olan asıl veri öncesinde, ADP istihdam değişiminde 600K olan piyasa beklentisinin üzerinde 692K’lık bir artış gözlemliyoruz. Küçük işletmeler 215K, orta ölçekli işletmeler 236K ve büyük işletmeler 240K iş eklemiş, ki bu homojen bir istihdam artışı dağılımı göstermesi bakımından olumlu değerlendirilebilir. Powell’ın istihdam konusunda eşit toparlanma vurgusunu hatırlatmak isteriz. Büyük işletmeler istihdamı döndürme konusunda daha kabiliyetli iken, küçük ve lokal işletmeler bu konuda zorlanıyorlardı, çünkü finansal durumları daha az sürdürülebilir ve sabit maliyet çevirme becerileri büyük işletmelere göre daha düşük. Bunun içindeki en önemli sıkıntı ise, kira maliyetleri ki, ona yazının sonunda emlak piyasasındaki ısınma etkisinde değineceğiz. Mal üretiminde 68K ve hizmet üretiminde 624K artış var, bu da istihdamdaki toparlanmada hizmet sektörünün oyunun işine girmesi anlamında önemli. Ekonomide kapladığı alan bakımından, krizden dönüşte hizmetteki toparlanma önemli yer tutuyor.

 

Cuma günü NFP için 700K tahmini söz konusu, maaş enflasyonunda ise aylık %0,4, yıllık %3,6 büyüme beklentisi var ki, maaş enflasyonundaki iyileşme ekonomiye vereceği talep katkısı bakımından kritik önemde. Bireysellerin sürdürülebilir harcama yetisi kazanması bakımından ve daha nitelikli istihdamın döndürülmesi açısından önem atfetmek gerekli, ki politikaların ağırlık merkezini şu anda enflasyon belirlediğine göre gelirlerdeki sürdürülebilirlik de bir kriter. Fed bu unsurların hepsine dikkat edecek ve ısınma efektini ölçmeye çalışacak. Tapering halen zamanlaması öne çekilebilecek bir potansiyel taşıyor.

 

Dünyanın farklı bölgelerinden konut fiyatlarına ilişkin göstergeler, piyasanın ısındığını göstermeye devam ediyor. İngiltere’nin ardından ABD’den gelen veriler de konut fiyatlarındaki hızlı artışların devam ettiğini gösterdi. Krizden çıkışın organik süreci… Bireyler para kazanmaya başlıyor ve düşük mortgage oranlarından da yararlanıp talebi yükseltiyorlar, sonucu olarak da fiyatlar yükseliyor. Pandemide müstakil eve taşınma isteği vs. de bunun ekstrası…

Kaynak Enver Erkan – Tera Yatirim
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here