Gündem

ÇKP’nin 100. yıldönümü kutlanıyor

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. yıldönümü için tören bugün Tian’anmen Meydanı’nda düzenleniyor.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping toplantıda bir konuşma yapıyor.

Xi’nin konuşmasından önce, ülkedeki tüm demokratik partiler, Sanayi ve Ticaret Federasyonu ve partisi olmayanlar tarafından ortak kutlama konuşması yapıldı. Çin Komünist Gençlik Birliği ve Genç Öncüler temsilcileri de katılımcılara hitap etti.

70 bin ÇKP üyesi kutlama toplantısına katılıyor.

1921 yılında Çin Komünist Partisi, Çin ulusunun iç ve dış sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğu ve benzeri görülmemiş toplumsal krizin yaşandığı bir arka planda kuruldu. Sadece 50’den fazla parti üyesiyle kurulan ÇKP, günümüzde 95 milyondan fazla parti üyesine sahip. Onlar, 1,4 milyardan fazla nüfusa sahip bir ülkeye liderlik ederek küresel etki yaratan dünyanın en büyük iktidar partisi haline gelmiştir.

ÇKP önderliğinde, Çin’in ekonomik ve sosyal gelişimi ve halkın yaşamında dünyanın dikkatini çeken muazzam değişiklikler yaşandı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yıldan fazla sürede, ülkenin ekonomisi yaklaşık 189 kat arttı. Şu anda dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesinin ekonomik hacmi 100 trilyon yuanı buldu, Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldi.

Kişi başına düşen milli gelir, Çin Halk Cumhuriyeti kurulduğundaki onlarca ABD dolarından 10.000 ABD dolarının üzerine çıkmıştır. Ortalama yaşam beklentisi 35’ten 77,3’e yükseldi.

Reform ve dışa açılmadan bu yana, Çin’deki 770 milyon kırsal yoksul nüfus yoksulluktan kurtuldu. Çin’de yoksulluktan kurtarılan nüfus, aynı dönemde dünyada yoksulluktan kurtarılan nüfusun yüzde 70’inden fazlasını oluşturdu.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu