Gündem

“Üç yeniler”, Çin ekonomisine 2020’de daha fazla katkı sağladı

“Üç yeniler” diye anılan yeni endüstriler, yeni ticari boyutlar ve yeni ticari modellerin sağladığı katma değerin Çin’in ekonomik büyümesine katkısı, resmi verilere göre geçen yıl daha yüksek oldu. Ekonomik büyümenin bu yeni motorları geçtiğimiz yıl gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 17,08 kadarına denk düştü. Bu değer, Devlet İstatistik Ofisi’nin yaptığı açıklamaya göre, bir yıl öncesine kıyasla 0,7 puanlık bir artış ifade ediyor. Günün fiyatlarıyla hesaplandığında, ekonomik büyümenin söz konusu yeni motorları 2020’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 4,5 oranında tırmanarak GSYİH’nın büyümesini 1, 5 puan kadar aştı.

Yeni bir endüstri, yeni ekonomik faaliyetleri boyutlandırma yolunda yeni bilimsel ve teknolojik gelişmelerin uygulanması anlamına geliyor. Yeni bir ticari boyut ise; yeni ilişkiler, yeni zincirler ve mevcut endüstri ve alanların uzantılarını oluşturan yeni aktivite biçimleri demek oluyor. Yeni bir ticari model de ilgili şirketin işlemlerinin değişik unsurlarının bütünleştirilmesi ve reorganize edilmesi demek. Burada hedeflenen, müşteriye yansıyan değer ve kalıcı kazanç olup işin bütünü etkili ve rekabetçi bir ticari operasyon koşulları yaratmak. 

NBS’ye göre, “üç yeni ekonominin” katma değeri, bir ülkenin (veya bölgenin) “üç yeni” ekonomik üretim faaliyetinde bulunan tüm daimi yerleşik birimlerinin belirli bir süre içinde yarattığı katma değeri ölçüyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu