Gündem

Geçici enflasyondan, geçici büyüme tartışmasına

Dünya borsaları ve emtia piyasaları salgın ve ekonominin yavaşlamasına yönelik endişelerle gerilerken tahvil faizleri Şubat ortasından beri gördüğü en düşük seviyelerde. Geçici enflasyondan geçici büyüme tartışmasına bir dönüş görülüyor.

Satış dalgasında pozitif ayrışan bir sektör yok. Bankalar, endüstri, emtia üreticileri %2’nin üzerinde kayıpla satış dalgasında başı çekiyor. Son dönemde aşırı satılan havayolu ve petrol fiyatlarındaki yükselişten yararlanan enerji göreceli olarak daha dirençli duruyor.

Türkiye varlıkları küresel satış dalgası ile birlikte geriliyor. Türk lirası gelişmekte olan ülke paralarına göre daha dirençli duruyor. MSCI Türkiye %0,9 düşüşle gelişmekte olan borsalardan sınırlı pozitif ayrışıyor. Borsa İstanbul’da havacılıktan, enerjiye, otomotivden, demir-çeliğe genele yaygın bir satış görülüyor. Geri alış yapılan Koç Holding ve Enka günü yükselişle bitiren az sayıda hisse arasında yer alıyor.

S&P’nin dip seviyesinden toparlanması ve 200 günlük ortalamasından tepki alışı ile Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz. Endeks için 1,350 destek ve 1,400 direnç seviyeleri öne çıkıyor. Teknik olarak Koc Holding ve Logo’yu beğeniyoruz.

Ekonomi cephesinde Çin enflasyon ve Türkiye ödemeler dengesi öne çıkıyor. Beklentinin altındaki Çin fiyat artışları enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu gösteren olumlu bir gelişme. Piyasanın cari açık tahmini 2.9 milyar, İş Yatırım’ın tahmini 3,2 milyar dolar. Haziran ayından itibaren açığın 1 milyar dolar civarına gerilemesini bekliyoruz.

Şirket cephesinde, TSKB’nin borcunu %130 çevirmesi ve Albaraka’nın geri alım programı açıklaması günün az sayıda pozitif haberini oluşturuyor.

Haberler & Makro Ekonomi

DHMI 1Y21 Yolcu İstatistikleri Sabiha Gökçen’de nispeten daha hızlı bir toparlanmaya işaret ediyor

DHMİ 2021 1Y yolcu istatistiklerine göre İstanbul Havalimanı’nın toplam yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %5 azaldı (yurtdışı yolcu sayısındaki azalma %6 oldu). 1Y21 rakamları 1Y19’daki Atatürk ve İstanbul Havalimanları toplam yolcu sayısının %38’ine ulaştı. Sabiha Gökçen Havalimanında ise (Pegasus’un ana havalimanı) yılın ilk yarısındaki toplam yolcu sayısı, yurtdışı yolcu sayısındaki %5’lik gerilemeye rağmen %17 oranında artış gösterdi. 1Y21 Sabiha Gökçen toplam yolcu sayısı 2019 yılının aynı dönemindeki yolcu sayısının %52’sine ulaşmış oldu. Öte yandan Türkiye Havalimanları toplam yolcu sayısı yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %10.1 artarak, 2019 aynı dönemindeki yolcu sayısının %42’sini yakalamış oldu.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu