CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Doğu Masası çalışmaları kapsamında Muş’ta partiyle yeni katılanlara rozet takma töreninde konuştu. Salıcı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Doğu Masası çalışmaları kapsamında Muş’ta partiyle yeni katılanlara rozet takma töreninde yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet Halk Partisi Doğu Masasını kurdu. Beyefendi rahatsız oldu. Biz onlar rahatsız olsa da olmasa da bütün doğu ve güneydoğuyu; Maraş’tan Ardahan’a 24 ilimizi dolaşacağız, esnafı, emekçiyi, emekliyi, gencimizi dinleyeceğiz, dertlerini dile getireceğiz. CHP’yi bundan sonra bölgede daha sık göreceksiniz” dedi. Muşlulara seslenen Salıcı, “Bu iktidar yoruldu, yanlış yollara saptı, ağır sorunlar oluşmasına neden oldu. Bu iktidar Türkiye’yi yönetemiyor. Bu iktidarın gidiş biletini siz bugün burada Muş’ta kesmiş oluyorsunuz” diye konuştu.

Salıcı Muş’ta, kalabalık bir grubun katıldığı, partiye katılım töreninde konuştu. Törene Adana Milletvekili Orhan Sümer ile Parti Meclisi Üyeleri Nevaf Bilek ve Devrim Barış Çelik de katıldı. Partiye yeni katılan üyelere rozetlerini takan Salıcı, burada yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

İktidarın gidiş biletini Muş’ta kestiniz

“Biz Muş’a hoş geldik, siz Cumhuriyet Halk Partisi’ne hoş geldiniz. Bugün bizleri sizlerle buluşturan il, ilçe başkanlarımıza, eski Ticaret Odası Başkanı Fatih Cengiz’e çok teşekkür ediyorum. Siz bu yoğun katılımla önümüzdeki dönem Türkiye’nin siyasi geleceğine Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte nasıl bir müdahalede bulunacağınızı gösterdiniz. Bu iktidar yoruldu, yanlış yollara saptı, ağır sorunlar oluşmasına neden oldu. Bu iktidar Türkiye’yi yönetemiyor. Bu iktidarın gidiş biletini siz bugün burada Muş’ta kesmiş oluyorsunuz. Onlar, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yöneticileri artık saraylarda yaşıyorlar. Onların uçan sarayı, yazlık sarayı, kışlık sarayı var. Onlar Türkiye’ye baktıklarında yaşanan yoksulluğu, işsizliği görmüyorlar. Bugün burada oldukça fazla sayıda genç kardeşimiz var. Bu genç kardeşlerimizin geleceğe umutla bakmasını sağlayamıyor bu iktidar.

Seçim ne kadar erken olursa Türkiye istikrarsızlıktan o kadar erken kurtulur
Türkiye’nin hep birlikte sizlere, bizlere; Edirne’deki Hakkari’deki, Şırnak’taki, İzmir’deki yurttaşlarımızın beraber kendi geleceğini tekrardan belirleme ve iktidarı değiştirme ihtiyacı çok net ortaya çıkmış durumda. Hep beraber bu iktidar değişimini gerçekleştireceğiz. Seçim 2023’te olur diyorlar. Biz biliyoruz ki bu ülkenin bir erken seçime ihtiyacı var. Erken seçim ne kadar erken olursa, Türkiye şu anda içinde bulunduğu bu istikrarsızlıktan sıkıntılardan o kadar hızlı kurtulur.

Sizlerin sayesinde iktidarı değiştireceğiz

31 Mart seçimlerinde sandığa gitti vatandaşımız, oy verdi. Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarını iktidara getirdi. 11 büyükşehir, 10 il toplamda 250 belediye kazandık. Sonra ne oldu? Dediler ki biz İstanbul seçiminde verdiğiniz oyu beğenmedik. İstanbul seçiminde sizin verdiğiniz oy hoşumuza gitmedi. Dediler ki 14 bin oy farkıyla koca İstanbul seçimi mi belli olur. Yargı kararıyla İstanbul seçimini iptal ettiler. İstanbul’da 23 Haziran’da tekrar seçim oldu. O zaman İstanbul seçim koordinasyonundaydım. Ben size, Muşlulara, İstanbul seçiminde bize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum. Kiminiz, İstanbul’da oyu olan otobüse bindi o kadar yolu gitti, oy verdi. Kiminiz İstanbul’daki akrabanız. CHP’nin adayı İmamoğlu’na oy ver, bu düzen değişsin artık dediniz. Kiminiz hayır duası ile katkı sundunuz. Hepinizin başımızın üzerinde yeri var. Sizlerin sayesinde önümüzdeki dönem bu iktidarı değiştireceğiz.

HDP’lilerin başına da gelse AKP’lilerin başına da gelse karşı çıkarız

Sen belediye başkanı seçiyorsun, senin seçtiğin belediye başkanını beyefendi beğenmiyor. Saray’ından baktığı zaman senin seçtiklerini beğenmiyor. Diyor ki, ya burada seçimi tekrar edeceksiniz ya da biz buraya kayyım atayalım diyor. Vatandaş sandığa gittiğinde verdiği oy neyse onunla seçilen belediye başkanı kimse o yönetecek. Sandıktan çıkan bu ülkede esastır. Bunu bozdurmayacağız. Kayyım atanmasına, kayyımlara hep beraber karşı çıkacağız. HDP’linin başına gelse de AKP’linin başına gelse de karşı çıkacağız. Türkiye’nin demokrasiye ihtiyacı var. Bunlar daha önce kendi belediye başkanlarını metal yorgunluğu diyerek istifa ettirmediler mi? Melih Gökçek’i, Kadir Topbaş’ı istifa ettirmediler mi? Balıkesir Belediye Başkanı ağlayarak basın toplantısı yapmadı mı? Biz o zaman da karşı çıktık. Aklınıza gelir miydi, Melih Gökçek’in istifa ettirilmesine Cumhuriyet Halk Partisi’nin karşı çıkacağı. Ama orada bir hak gaspı var dedik, yapılan iş yanlış dedik onu da dile getirdik. Yanlışı kim yapıyorsa, kime yapıyorsa dile getirmek zorundayız.

Vatandaş seni değiştirir kardeşim

31 Mart’ta bir kırılma oldu. 83 milyon vatandaş gördü ki, Adalet ve Kalkınma Partisi sandıkta seçim kaybediyor. İkinci seçimde beğenilmeyen 14 bin oy fark 800 bine çıkıyor, bir daha kaybediyor. İyi şeyler yapmaz, vatandaşına iyi gözle bakmazsan sen Saray’da yaşar vatandaşını gecekonduya mahkum edersen vatandaş seni değiştirir kardeşim. Bu değişimi gerçekleştirecek güç halktır. Onlar halkın gücünü ilk defa bu kadar açık bu kadar net şekilde son yerel seçimlerde gördüler. 31 Mart seçimlerinden sonra Türkiye’de siyasetin değişebileceği, demokratik yollardan dönüşebileceği duygusu güç kazandı. Bizim yapmamız gereken bu ülkenin demokrasisini büyütmek, güçlendirmek bu ülkenin zenginliklerini artırmak. 

CHP’yi bölgede daha sık göreceksiniz

Cumhuriyet Halk Partisi Doğu Masasını kurdu. Dedik ki, “Bizim Doğu’da bir süredir oyumuz az. Potansiyelimiz var ama ona erişemiyoruz. Daha sık gitmemiz lazım, sizlerle daha sık buluşmamız lazım. Sizin sorunlarınızı milletvekillerimiz daha gür şekilde dile getirmesi lazım.” Beyefendi rahatsız oldu. Biz onlar rahatsız olsa da olmasa da bütün doğu, güneydoğuyu; Maraş’tan Ardahan’a 24 ilimizi dolaşacağız, esnafı, emekçiyi, emekliyi, gencimizi dinleyeceğiz dertlerini dile getireceğiz. CHP’yi bundan sonra bölgede daha sık göreceksiniz. Bizim il ilçe başkanlarımız çalışıyor. Evet belediyemiz yok, önümüzdeki dönem, İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin Belediyeleri nasıl vatandaşa hizmet veriyorsa size de sosyal demokrat belediyecilik çerçevesinde hizmet verebilsinler diye onları göreve getirirseniz onlar da size gereken hizmeti yapacak.

Bu ülkeyi beraber yöneteceğiz

Biz bundan sonra daha fazla sizlerle beraber olacağız. Biz Doğu’da sizlerle buluştuğumuza Kürt sorunu ile ilgili ne diyorsunuz diyorlar. Kürt sorunu var mı? Kürt sorunu var arkadaşlar. Kürt sorununu demokratik yollardan, Türkiye’nin birlik berberliği içinde demokrasiyi genişleterek demokrasi çerçevesinde çözmek de Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorumluluğundadır.  Biz Kürt sorununu çözeceğiz. Bu konuda da iddialıyız. Biz senin yaşadığın hayatla İstanbul, Ankara’da yaşanan hayatı ekonomik, sosyal, siyasal, demokrasi açısından da eşitlemeye bu eşitliği sağlamaya mecburuz. Türkiye’nin önünü açacak, Türkiye’yi zenginleştirecek, birbirimize sevgiyle bakmamıza neden olacak bir gelecek kurmamız lazım. Başörtülü ile başı açık olanı ayırmayacak kimse. Alevi ile Sünni’yi ayırmayacak kimse. Türk ile Kürt’ü ayırmayacak kimse. Hep beraber bu ülkenin zenginliklerini bölüşeceğiz. Bu ülkeyi beraber yöneteceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi size bunun sözünü veriyor.

Türkiye’nin geleceğini birlikte kuracağız

Türkiye’de iktidar el değiştiriyor değerli kardeşlerim. Siz Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yapmış olduğu yanlışları gördünüz. Bir süreden beri biliyorsunuz sadece Adalet ve Kalkınma Partisi iktidar değil. Cumhur İttifakı yoluyla MHP’de iktidarın küçük ortağı. Bir süreden beri MHP, sağa gidelim derse adalet ve Kalkınma Partisi sağa gidiyor, sola gidelim derse sola gidiyor. İktidarın küçük ortağı iktidarı yönetir hale gelmiş durumda. Türkiye’nin herkese iyi gözle bakan, herkesi sevgi ile kucaklayan kimseyi ayırmayan bir iktidara ihtiyacı var. Türkiye’de iktidar el değiştiriyor derken bunu kastediyoruz. O iktidar seçimler geldiğinde, sandık sizin önünüze geldiğinde o iktidar sizin desteğinizle, katkınızla, sizin Cumhuriyet Halk Partisi’ne vereceğiniz emekle değişecek arkadaşlar. Türkiye’nin geleceğini beraber kuracağız. Bugün bize katılan ve katılacak olan değerli yol arkadaşlarımızla beraber sandıkların başında olacağız sandığa giren oylara sahip çıkacağız, Türkiye’nin önünü açacak bir mücadeleyi hep beraber vereceğiz. O mücadele sadece Cumhuriyet Halk Partililerin mücadelesi değil, bu mücadele zalimlik yapanlara karşı mazlumların ortak mücadelesi. Kasımpaşalı gelip Saraylı olanlara karşı yapılacak bu mücadele.

Siyaseti taçlandıracağız

Bizim Türkiye’nin geleceğine sizinle beraber, halkla beraber, kimseyi ayırmadan beraberce kuracağımız bir sürece ihtiyacımız var. Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldığınız için, bizlerle beraber bu mücadeleye katıldığınız için ve Türkiye’nin geleceğine beraber damga vuracağımız için hepinize teşekkür ediyorum.  Hepinizin emeği hepinizin mücadelesi başımızın üzerine. Hep beraber bu işi tamama erdirene kadar, Türkiye’de bu zulüm düzeni değişene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu yoldan dönmek yok. Cumhuriyet Halk Partisi’nin mücadelesini büyüterek, Millet İttifakı ile beraber biz bu siyaseti taçlandıracağız.

Öyle bir mesaj verin ki..

Batıdan bakan bazıları, bu kadar Muşlunun Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir toplantısına katılım göstermesine belki şaşıracak. Hiç şaşırmayın. Bu daha başlangıç. Yeni çıktık yola. Sizden ricam sandığa gittiğinizde öyle bir mesaj verin ki beyefendi sarayında duysun.”

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here