Gündem

Çin, Ay’dan getirilen örnekleri 13 ayrı kurumla paylaştı

Çin, 12 Temmuz Pazartesi günü,  Ay’dan Chang’e-5 aracı tarafından getirilen 17 gramlık örneği, araştırma programları için Ay Keşif Merkezi ve Çin Ulusal Uzay Dairesi nezdinde başvuruda bulunmuş olan 13 kuruma verdi.  

Merkezin Müdürü Liu Jizhong, örneklerin teslimi dolayısıyla düzenlenen bir törende söz alarak, bunun araştırma kurumlarına verilen ilk Ay örneği olduğunu belirtti. Diğer örnekler de müsait ve kullanılabilir duruma getirilip gelecekte, öngörüldüğü üzere ilgilenen kurumlara teslim edilecek.  

Öte yandan Liu, bu konuşma bağlamında, önümüzdeki dönemde gittikçe artan sayıda araştırma kurumunun Ay örneklerinin incelemesine katılmak isteyeceği yolundaki umudunu da dile getirdi. Ay yörüngesinde dolaşan, Ay yüzeyine inen, yüzeyden tekrar ayrılan ve bir yeryüzüne dönüş kapsülünden oluşan Chang’e-5 aracı, uzaya 2020 yılının 24 Kasım günü atılmıştı. Aracın dönüş kapsülü yeryüzüne, Kuzey Çin’deki İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde 17 Aralık günü, Ay yüzeyinden alınmış 1.731 gram ağırlığındaki örnekle iniş yapmıştı.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu