Gündem

Akın: “İktidar rekor maliyet artışını kabul etti”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, gündeme dar açıklamalarda bulundu. Akın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

‘Garanti tutarı ve işletme süresi de açıklanmalı’

Kuzey Marmara Otoyolu’nun (KMO) Kurtköy-Akyazı ile Kınalı-Odeyeri kesimlerinde toplam 2 milyar 186 milyon dolar tutarındaki ek maliyet konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı herhangi bir yanıt vermezken; Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bakanlık bünyesinde yayınlanan Kamu Finansmanı Raporuna işaret ederek rekor orandaki ek maliyet artışını doğruladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “İktidar sonunda KMO’daki rekor maliyet artışını kabul etti. Bu kapsamda garanti tutarının ve garanti süresinin ne kadar değiştiğinin de açıklanması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun (KMO) iki farklı kesiminde yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşen ek maliyet artışıyla ilgili somut veriler olmasına karşın iktidar bu konuda sessiz kalmayı tercih ediyordu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; resmi verilere dayanarak Limak-Cengiz ortaklığı tarafından yapılan Kurtköy-Akyazı kesiminde yüzde 65,5, Kolin-Kalyon ortaklığı tarafından yapılan Kınalı-Odayeri kesiminde ise yüzde 55,3 oranında ek maliyet artışı yapıldığını kamuoyuna duyurmuştu. CHP’li Akın söz konusu maliyet artışının 2 milyar 186 milyon dolar olduğunu da açıklamıştı.

Ek maliyetle ilgili defalarca önerge verdi

CHP’li Akın, KMO’daki ek maliyet artışı konusunda ilk olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’na soru önergesiyle başvurdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen ilk yanıtta; konunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın uhdesinde olduğu belirtildi. Bunun üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na da başvuran Akın; bu kez hiçbir yanıt alamadı. CHP’li Akın aynı konuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği soru önergesiyle de gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan gelen yanıtta da konunun Ulaştırma Bakanlığı’nı ilgilendirdiği belirtildi.

Maliyet artışı ilk kez doğrulanmış oldu

CHP’li Akın, son olarak hem Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na CİMER üzerinden başvurdu. CİMER üzerinden yapılan başvuruya Hazine ve Maliye Bakanlığı’dan yaklaşık dört ay sonra gelen yanıtta KMO’da yaşanan ek maliyet artışı ilk kez doğrulanmış oldu.

Ek maliyet artışı 18,8 milyar lira!

Hazine ve Maliye Bakanlığı; KMO’daki Kurtköy-Akyazı ile Kınalı-Odayeri kesimlerinde ek maliyet artışıyla ilgili sorulara bakanlık bünyesinde hazırlanan Kamu Finansmanı Raporu’nu adres gösterdi. Hazine’nin yanıtında, “Söz konusu sorularınıza ilişkin bilgiler, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2020 yılı Kamu Borç Yönetimi Raporu’nda açıklanmıştır” ifadeleri yer aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın adres gösterdiği rapora göre her iki kesimde yapılan ek maliyet artışları toplamda 2 milyar 186 milyon 895 bin 114 dolar olarak kayıtlarda yer alıyor. Buna göre ek maliyet artışı projelerin toplam maliyet bedelinin yarından daha fazla bir tutara geliyor. Güncel kura göre (8,62) ek maliyet artışı 18 milyar 848 milyon lirayı da geçiyor.

Garanti tutarı da açıklanmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bugüne kadar kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklayamadığı ek maliyet artışının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından doğrulandığını belirtti. CHP’li Akın, “İktidar sonunda KMO’daki rekor maliyet artışını kabul etti. Bu kapsamda garanti tutarının ve garanti süresinin ne kadar değiştiğinin de açıklanması gerekiyor. KMO’ya verilen garanti koşullarını; geçse de geçmese de ödeyecek vatandaşın bilmesi gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu