Gündem

BİST100 endeksi

Yurtiçi piyasalar, geçtiğimiz hafta bayram tatili nedeniyle 4,5 verilen aranın ardından bu haftaya hafif alıcılı başlangıç yaptı. Kapalı olduğumuz günler içerisinde ABD piyasaları beklentilerin üstünde gelen bilançolar ile rekor tazeledi. Avrupa ise ECB’nin güvercin açıklamaları ile yükselişteydi. Gün içerisinde BİST100 endeksi delta varyantının coronavirüs vaka sayılarında gözle görülür artış meydana getirmesinin etkileri ve kurun 8,62 seviyelerine kadar yükselmesiyle kazanımlarını kaybederek 1.345 seviyesine kadar geriledi. Hacmin yüksek olmadığı işlem gününü BİST100 endeksi %0,18 oranında düşüşle 1.349 seviyesinden tamamladı. Yurtiçi piyasalarda bu hafta başlayacak bilanço dönemi ile hisse bazlı hareketlerin ön plana çıkacağını düşünüyoruz.

Bu hafta piyasalar delta varyantı kaynaklı vaka sayılarını, enflasyon endişelerini, para politikalarına ilişkin belirsizlikleri takip edecek. Ayrıca data akışının yoğun olduğu haftada Çarşamba günü Fed Faiz Kararı, Perşembe günü Türkiye III. Enflasyon Raporu ve Cuma günü Almanya ile Euro Bölgesi 2Ç21 GSYH piyasaların odağında olacak.

İmalat sanayi genelinde Kapasite Kullanım Oranı, Temmuz ayında bir önceki aya göre 0,1 puan artarak %76,7 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel Etkilerden Arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı, bir önceki aya göre 0,1 puan artarak %76,4 seviyesine yükseldi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu