Gündem

Yurtiçi piyasalar

Önemli Gelişmeler…

Temmuz ayı Reel Kesim Güven Endeksi verisi (RKGE), bir önceki aya göre 1,8 puan aratarak 114,8 seviyesinde gerçekleşti.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 76,7’ye çıktı.

2 Ağustos’ta başlayacak olan kamuda zam görüşmeleri öncesinde Memur-Sen, kamu görevlilerine 600 TL seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17 zam talep etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün düzenlediği iki ihalede Rekabetçi Olmayan Teklif dâhil olmak üzere toplamda 7 milyar 935 milyon TL’lik satış gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’a tepki göstererek, “Türkiye, kitlesel bir göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak ve yeni bir göç dalgasını da üstlenmeyecektir” dedi.

ABD’de Haziran ayı yeni konut satışları verisi, 676.000 seviyesinde gerçekleşerek Nisan 2020’den sonra en düşük seviyeye düştü.

Beyaz Saray’dan bir yetkili, COVID-19’un Delta varyantının yüksek bulaşıcılık oranı ve ABD’de vaka sayılarının artmakta olması nedeniyle Biden yönetiminin mevcut seyahat sınırlamalarının “gelinen noktada” kaldırmayacağını söyledi.

Uluslararası yatırım kuruluşu Goldman Sachs, ABD ekonomisi için 3. çeyrek büyüme beklentisini %9,5’ten %8,5’e çekti.

JPMorgan Cazenove, gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinden yılın ikinci yarısında daha iyi performans göstermelerini beklediğini bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), küresel tahvil ihracının bu yıl beklenen yaklaşık yüzde 1’lik daralmaya rağmen güçlü kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Bloomberg’in haberine göre, Çin hükümeti ülke içi fiyatları düşürmek amacıyla çelik ihracatına vergi getirmeyi planlıyor.

ABD Başkanı Biden, ABD’nin Irak’taki askeri misyonunu yıl sonuna kadar sona ereceğini açıklarken, ABD’nin Irak ordusuna terörle mücadele ve eğitim konularında destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, öğretmenler ve polisler da dâhil belediyeye bağlı 340 bin çalışana 13 Eylül’e kadar aşılanmaları, aşılanmayanlar için her hafta test yaptırmaları şartı getirdiklerini açıkladı.

ABD Başkanı Biden, ABD’nin Irak’taki askeri misyonunu yıl sonuna kadar sona ereceğini açıklarken, ABD’nin Irak ordusuna terörle mücadele ve eğitim konularında destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

 

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu