Gündem

Fed’e, piyasaların ilk tepkisi (Knee Jerk) olumlu oldu

Dün Fed toplantısının “yeterince güvercin değil” riski ile sonuçlanmadığı gözlenirken, Fed’in varlık alımlarının azaltılmasında yavaş davranacağının güvencesini vermesi ile piyasaların ilk tepkisi (Knee Jerk) olumlu oldu. Ancak, ABD’de ana endeksler günü karışık bir görüntü ile kapattılar. Bu sabah ise Asya’daki pozitif görüntüye karşın ABD ve Avrupa vadelileri hafif de olsa eksideler. Asya’daki pozitif görüntünün arkasında, Çinli şirketlerin şartları yerine getirmeleri durumunda ABD’de halka açılmasına izin verilebileceği haberleri var. Regülasyon baskısıyla bu yılın en düşük seviyelerine gerileyen MSCI Asya Pasifik endeksi, haberle birlikte bu sabah Hang Seng öncülüğünde %1,5 oranında yükselişte. Gelişmiş Ülke borsaları güvercin Fed’e şu aşamada kalıcılı bir tepki vermeseler de pariteler tarafında etkinin kısmen de olsa daha belirgin olduğu söylenebilir. Dolar endeksi (DXY) aylık ortalamasının altındayken, EURUSD paritesi 1,1850’li seviyelerin üzerine çıktı. Ons Altın ise bir süredir yaptığı bant hareketini yukarı yönde kırma eğiliminde. Gelişmiş Ülke borsalarındaki görüntüye karşın DXY’de aşağı yönlü risklerin artması Gelişmekte Olan Ülke piyasalarını destekleyebilir. Bu kapsamda, BIST100 endeksi, dün kapanıştan sonra %0,7 değer kazanan kontrattaki yükselişe yakın oranda alıcılı bir görüntü ile güne başlayabilir ve gün içerisinde alıcılı görüntüsünü koruyabilir ki dün güçlü sonuçlar açıklayan Tofaş’ın iç talepteki güçlü seyirle birlikte yılsonu tahminlerinde yaptığı yukarı yönlü revizyonların da etkisi kısmen görülebilir.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Bugün TSİ 10.30’da TCMB tarafından yayımlanacak Enflasyon Raporu’nda, enflasyon tahmininde belirgin şekilde yukarı yönde revize (önceki tahmin %12,2) görülmesi durumunda TL varlıklara ilave talep gelebilir.
 

     

MAKROEKONOMİ

   

Fed dün akşamki kararında faizlerde ve varlık alım programında değişiklik yapmadı. Fed ekonominin, varlık alımlarını azaltma adına ilerleme kaydettiğini fakat varlık alımlarını azaltmaya başlamak için yeterli olmadığını vurgularken, ilerleyen toplantılarda ilerlemenin değerlendirileceği belirtildi. Ayrıca Fed salgından etkilenen sektörlerde gelişme olduğunu fakat tam toparlanma olmadığının altını çizdi ve ekonominin ve istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiğini vurguladı. Enflasyondaki yükselişin geçici faktörlerden kaynaklandığı tezini, ekonomideki toparlanmanın salgının gidişatına bağlı olduğunu ve salgın kaynaklı ekonomik görünüme ilişkin risklerin devam ettiğini yineledi. Toplantı sonrası konuşan Powell ise faiz artırmaya yakın olmadıklarını belirtti. İstihdam piyasasının ise gidecek yolu olduğunu, koşulların iyileşmeye devam ettiğini ve önümüzdeki dönemde daha güçlü istihdam artışı göreceklerini belirtti. Enflasyonla ilgili ise beklenenden daha yüksek ve kalıcı olacağını, düşmeye başlamadan önce artmasının beklendiğini ve eğer arzu edilen seviyenin üstüne çıkarsa Fed’in müdahale edeceğini ve risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtti. Varlık alım programındaki değişikliklere dair toplantıda konuşulduğunu, bunun verilere bağlı olacağını söylerken, zamanlamaya dair fikir ayrılıkları olduğunu vurguladı.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD’de TSİ 15.30’da bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyümesi ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi öncü verileri açıklanacak.

  • Bu yılın birinci çeyreğinde, Biden’ın teşvik paketlerinin olumlu etkisi, aşılamaların hızlanması ve özellikle hizmet sektörü işletmelerinin yeniden açılmaya başlamasının desteğiyle GSYH, %6,4 oranında büyüme sergilemiş, bir önceki çeyrekteki %4,3 oranında büyümeye göre hızlanmaya işaret etmişti. Yılın birinci çeyreğinde çekirdek PCE fiyat endeksi ise çeyreklik bazda %2,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Yılın ikinci çeyreğinde, ABD ekonomisinin toparlanmasını sürdürmesi ve yıllıklandırılmış çeyreklik bazda %8,6 oranında büyümesi, çekirdek PCE fiyat endeksinin ise artan enflasyonist baskıları yansıtarak %2,5’ten %5,9 seviyesine yükselmesi bekleniyor.
  • Ayrıca TSİ 15.30’da 24 Temmuz haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. 17 Temmuz haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları, 350 bin kişi seviyesine gerilemesi beklenirken 419 bin kişi seviyesine yükselmişti. 24 Temmuz haftasında ise 380 bin kişi seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.
  • TSİ 17’de ABD’de haziran ayına ilişkin bekleyen konut satışlarının aylık bazda önceki aydaki %8’lik artışa göre yavaşlasa da %0,3 oranında artması bekleniyor. 

Avrupa tarafında ise, TSİ 15’te Almanya’da temmuz ayına ilişkin öncü TÜFE verisi açıklanacak.

  • Almanya’da haziran ayına ilişkin TÜFE, aylık bazda %0,4 oranında artarken, yıllık bazda ise %2,3 seviyesine hafif gerilemişti. Bununla birlikte enerji ürünleri grubundaki yüksek fiyat artışlarının etkisiyle son 3 aydır %2 seviyesinin üzerinde yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü. Temmuzda TÜFE’nin aylık bazda %0,5 oranında artması, yıllık bazda ise %3,3 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Diğer yandan, bugün Amazon, Samsung, Airbus ve Credit Suisse ikinci çeyrek bilançolarını açıklayacak.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10.30’da TCMB tarafından yılın üçüncü Enflasyon Raporu yayınlanacak ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumu ve soru ve cevap kısmında vereceği sinyaller takip edilecek. Gerek yerel gerekse küresel gelişmelerle TCMB’nin Nisan ayı Enflasyon Raporu’nda paylaştığı %12,2 olan enflasyon tahmininde belirgin yukarı yönlü riskler mevcut. Bu doğrultuda bugünkü Enflasyon Raporu’nda TCMB’nin yıl sonu tahminindeki olası revizeyi ve gerekçeleri takip edeceğiz. Güncel TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde anket katılımcılarının yıl sonu enflasyon beklentisi %15,6 seviyesinde.

Ayrıca TSİ 10’da temmuz ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi takip edilecek. Ekonomik güven endeksinin temmuzda Mayıs 2018’den bu yana ilk kez 100 seviyesinin üzerine çıkacağını hesaplıyoruz.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 16 Temmuz haftasında net ve toplam rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 0,8 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 104,9 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise yatay seyretti. Buna göre net uluslararası rezervin 0,9 milyar USD artarak 24,2 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. Ayrıca TCMB’nin yurt içi bankalarla olan swap stoku 16 Temmuz haftasında yaklaşık 0,26 milyar USD artış sergiledi ve rezervlere sınırlı yükseliş yönlü etkide bulundu.

Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz ve 16 Temmuz haftasında toplam DTH miktarı 1,72 milyar USD artış (bireysel 0,87 milyar USD artış ve kurumsal 0,85 milyar USD artış) kaydetti. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %55,6 seviyesinden %54,9 seviyesine geriledi. TL kredilerde haftalık %0,27 artış, YP kredilerde %0,49 azalış gözlemlerken, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda -%0,01 oranında hafif azalış görmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Akbank (AKBNK, Nötr): Akbank’ın 2Ç2021’deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %3,8, bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre ise %32,7 oranında artarak 2.105mn TL’ye yükselmiştir. Bizim beklentimiz 2.036mn TL iken, piyasa beklentisi 1.995mn TL idi. Ayrıntılar için tıklayınız…

TOFAŞ (TOASO, Pozitif): Şirket’in 2021 ikinci çeyrek net dönem karı 867,2mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 693mn TL’nin hem de 696mn TL olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Şirketin 2Ç2020’deki net dönem karı ise 288,5mn TL idi. Tahminimizdeki sapmada beklentimizden yüksek gelen satış gelirleri ile brüt kar marjı etkili olmuştur. Şirketin satış gelirleri 2Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %147,9 oranında artmış ve 7.564mn TL olmuştur. Aynı dönemde satışların maliyeti %148,8 oranında artmış ve 6.384mn TL’yi göstermiştir. Finans sektörü faaliyetlerindeki kar 52,1mn TL ile geçen sene aynı çeyreğin 42mn TL üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin toplam brüt karı %148,9 oranında artarak 1.232mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 0,1 puan artışla %16,3 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %74,8 oranında artmış ve 284,6mn TL’yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 2Ç2021’de 12mn TL gider kaydedilmiş ve bunlara bağlı olarak da 2. çeyrekte 935,5mn TL faaliyet karı oluşmuştur. 2Ç2020’de 306,5mn TL faaliyet karı kaydedilmişti. Faaliyet karı marjı 2,3 puan iyileşmeyle %12,4 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, 2Ç2021 FAVÖK’ü ise %123,6 artışla 1.212mn TL’yi göstermiştir. FAVÖK marjı da 1,7 puan azalışla %16 seviyesine gerilemiştir. FAVÖK marjı geçen çeyreğe göre ise 2,4 puan yükselmiştir.  Net finansman giderleri 2Ç2021’de 56,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2Ç2020’de net finansman giderleri 17,6mn TL idi. 32mn TL’lik vergi gideri sonrasında 2Ç2021 net dönem karı da 867,2mn TL olarak gerçekleşirken, net kar marjı 2 puan artışla %11,5 seviyesine yükselmiştir. 2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 2021 yılı 6 aylık net dönem karı 2020’nin aynı dönemine göre %133,8 artışla 1.484mn TL’ye yükselmiştir.

2. çeyrek sonuçlarının ardından şirket 2021 yılı beklentilerini yukarı yönlü revize etmiştir. İç piyasa hafif araç talebinde önceki öngörülere kıyasla daha güçlü beklentiler sebebiyle 2021 yılına ilişkin ileriye dönük değerlendirmeler aşağıdaki şekilde güncellenmiştir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirket arasında imzalanan “Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü” çerçevesinde Bakanlık adına Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3468/1 Parsel İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, Yüklenici Kibritçi İnş. Taah. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. ile 28.07.2021 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 187,4mn TL+KDV’dir.

Hektaş (HEKTS, Sınırlı Pozitif): Sürdürülebilir büyümeyi devam ettirmek, şirketin ürün portföyünü zenginleştirmek ve yeni iş kollarına girip yeni ürünler geliştirmek amacıyla, önemli nitelikte işlem kapsamına girdiği için 2020 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda da paydaşların oybirliği ile kabul edilen ve SPK tarafından gerekli izinler alınarak sermaye artırımı sonucunda elde edilen fonun bir kısmı ile faaliyet konusu “veteriner ilaçlarının üretimi” olan Arma İlaç San. ve Tic. A.Ş.’ nin sermayesini temsil eden payların tamamı 92mn TL bedel karşılığında OYAK Biyoteknoloji San. ve Tic. A.Ş.’ den satın alınmıştır.
 
Türkiye Sigorta (TURSG, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 2021 Haziran ayındaki toplam brüt prim üretimi yıllık %18,3 oranında artarak 810,2mn TL’ye yükselmiştir. Böylece, Haziran ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in 2021 Ocak – Haziran dönemindeki toplam prim üretimi yıllık %16,6 oranında artarak 5.414mn TL’ye yükselmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Gıda: Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, ocak-haziran döneminde 355 milyon dolar tutarında ihracat yaptıklarını, yıl sonu için koydukları 800 milyon dolarlık dış satım hedefine ulaşacaklarını belirtti. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Doğtaş Kelebek Mobilya (DGKLB): Şirket yurtdışı perakende satış faaliyetlerini daha etkin yönetebilmek ve geliştirmek amacıyla; Amerika Birleşik Devletleri’nde “Dogtas Kelebek Furniture USA.” unvanlı, 100bin USD ödenmiş sermayeli yeni bir şirket kurulmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Fonet (FONET): Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.  ile “KKTC Sağlık Bilgi Sistemi Projesi Hizmet Temini” sözleşmesi 3,1mn USD bedelle 28.07.2021 tarihinde imzalanmıştır.

Katmerciler (KATMR): 12.03.2021 tarihine duyurulmuş olan Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan 118 adet Mayına karşı dayanıklı zırhlı muharebe araçları ihalesi kapsamında bakım, yedek parça ve aksesuarları dahil olmak üzere 91,4mn USD tutarında sözleşme imzalanmıştır. Teslimatlar 2022 – 2023 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 30 milyar TL’lik (%19’dan, 6 gün vadeli) ve 60 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli)  iki adet haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 254 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,24 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,22-%1,27 bandında hareketin ardından %1,23 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta yatay seyir gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise sınırlı düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğirisinde kısa vadeli tarafta yatay hareket gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 10 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu