Dün, güvercin Fed, Çin borsasındaki toparlanma ve İngiltere’de düşüş gösteren vaka sayıları ile “reflasyon” fiyatlaması tam başlayacakken, dünyanın en büyük e – ticaret perakendecisi Amazon’un ikinci çeyrek sonuçlarının beklentilerinin altında kalması ve üçüncü çeyrek satışlarına yönelik daha düşük gelir tahmini risk iştahını bozdu. Küresel borsalarda bu sabah satıcılı bir seyir var. ABD borsalarının zirve yapmasında genel olarak ikinci çeyrek finansallarının güçlü gelmesi önemli bir etken idi. Nasdaq vadelisi bu sabah %1’in üzerinde ekside. Hong Kong Hang Seng endeksi de tekrar satışlarla karşılaşırken, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %1,3 civarında satıcılı. Diğer yandan, Dow Jones vadelisindeki kayıp %0,4 civarında. Banka ve sanayi ağırlığı yüksek olan BIST100 endeksi de Dow Jones vadelisine paralel daha sınırlı satışlarla güne başlayabilir ki dün ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Garanti Bankası’nın, ayrılan yüksek serbest karşılığa karşın beklentilerin üzerinde kar açıklaması endekste etkisini gösterebilir. Garanti Bankası’nın 1Y2021’de yıllıklandırılmış ortalama özsermaye karlılığı %17,4’ye çıkarken, Banka özsermaye karlılıklarının beklentilerinden daha iyi gerçekleşme ihtimalinin arttığını ifade etti. Küresel borsalardaki satış dalgasına karşın, iyi finansallar beklenen sanayi hisselerinin ardından bankacılık endeksinin de desteğiyle BIST100’ün pozitif ayrışacağını ve TL’deki görece düşük oynaklığın da katkısıyla endeksin 1.400’ün üzerini görebileceğini düşünüyoruz.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

ABD öncü verilere göre 2. çeyrekte beklentilerin altında %6,5 büyüdü. Yine de bu büyüme rakamıyla salgın öncesi seviye aşılmış oldu. Büyümenin beklenti altında kalmasında kamu harcamalarındaki, konut yatırımlarındaki ve stoklardaki düşüş temel faktör oldu. Tüketim harcamaları ise %11,8 artışla güçlü bir görünüm sergiledi. İşletme yatırımları ise arz sıkıntılarındaki ve iş gücü maliyetlerindeki artışa rağmen %3 arttı.  Yılın geri kalanında ise Delta varyantı, her ne kadar devasa teşvik paketleri ile artan tasarruflar tüketime yönelecekse de enflasyon ile alım gücünün düşmesi, arz yönündeki sıkıntılar gibi sebeplerle büyüme oranlarında düşüş görülebilir. Dün ayrıca haftalık işsizlik maaşı başvuruları bir başka hayal kırıklığı yaratan veri oldu ve haftalık bazda 24 bin kişi düşüşle 400 bin kişi seviyesine gerilemesine karşın 380 bin kişi seviyesindeki beklentilerin üzerinde kaldı.

Dün Almanya’da temmuz ayı enflasyonu öncü verisi yıllık bazda %2,3’ten %3,8 seviyesine yükseldi. Bunda temel faktör geçen sene KDV oranlarındaki indirimin yarattığı baz etkili oldu.

TCMB, 2021 yıl sonu enflasyon tahminini %12,2 seviyesinden %14,1 (%12,2-%16 tahmin aralığı) seviyesine çekti. Enflasyon haziranda %17,5 seviyesinde bulunuyor, piyasa katılımcıları temmuz ayında enflasyonun elektrik ve doğal gaz zamlarıyla birlikte %18’in üzerine çıkmasını ve yaz ayları boyunca bu seviyelerde kalmasını beklemekte. TCMB, enflasyondaki bu yükselişin kısa vadeli geçici bir hareket olacağını vurgularken, yılın son çeyreğinde enflasyonda belirgin bir düşüş bekliyor. (Güncel TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde katılımcılar yıl sonu için %15,64 seviyelerinde bir enflasyon beklemekte.)

  • TCMB, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini ise %7,5’den %7,8 seviyesine çekti (Orta noktası %7,8 olmak üzere %5,4-%10,2 tahmin aralığı).
  • TCMB, 2021 gıda enflasyonu tahminini %13’ten %15’e, ham petrol fiyatı tahminini de 64,4 USD’den 69,6 USD’ye yükseltti. Türk lirası cinsinden ithalat fiyatları; çıktı açığı tahminigıda enflasyonu; elektrik ve doğal gaz zammının yansımalarıyla yönetilen/yönlendirilen fiyat ayarlamaları; enflasyon ana eğilimindeki artış 2021 yılı enflasyon tahminini yukarı çekti.
  • TCMB Başkanı Kavcıoğlu, faiz artırımı veya indirimi gibi ifadeleri olmadığını, para politikası kararlarını o güne kadar oluşmuş kapsamlı bir veri setini değerlendirerek aldıklarını belirtti. Yeni swap anlaşmaları için görüştükleri ülkeler bulunduğunu da söyledi. 


Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da haziran ayına ilişkin kişisel tüketim harcamaları (PCE) deflatör, kişisel gelirler ve harcamalar verileri açıklanacak. Fed’in enflasyon göstergesi olarak baktığı PCE deflatör verilerinde mayısta yükselişler gözlenmişti. Mayısta PCE deflatör aylık %0,4 artmıştı, yıllık bazda %3,9’a yükselen PCE deflatör 2008’den beri en yüksek seviyeye çıkmıştı. Haziranda %4 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Kişisel gelirlerin ise aylık bazda haziranda %0,3 gerileyerek düşüşünü sürdürmesi ve kişisel harcamaların ise aylık bazda %0,7 artışla yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor.

Ayrıca TSİ 16.45’te ABD’de temmuz ayına ilişkin Chicago PMI verisi açıklanacak. Chicago PMI, mayısta 75,2 seviyesine yükselerek Kasım 1973’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından haziranda 66,1 seviyesine gerilemiş ancak büyüme bölgesindeki güçlü seyrini sürdürmüştü.

Diğer yandan, TSİ 17’de ABD’de temmuz ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi nihai verisi izlenecek. Temmuz ayına ilişkin öncü veri, 86,5 seviyesine hafif yükselmesi beklenirken sürpriz bir şekilde son 5 ayın en düşük seviyesi olan 80,8 seviyesine gerilemişti. Endeksteki düşüş, büyük ölçüde enflasyonist baskıyla ilgili artan endişeler ve tüketicilerin konut, taşıt ve dayanıklı tüketim malları fiyatlarındaki artışlarla ilgili olumsuz bildirimleri nedeniyle beklentilerdeki kötüleşmeden kaynaklanmıştı.

Bunun yanında, TSİ 16’da St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın konuşması takip edilecek. Ayrıca bugün ExxonMobil, Chevron, Caterpillar, RBS ve BNP Paribas ikinci çeyrek bilançolarını açıklayacak.

Avrupa tarafında ise, TSİ 11’da Almanya’da ve İtalya’da, TSİ 08.30’da Fransa’da ve TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin öncü büyüme verileri açıklanacak. Yılın birinci çeyreğinde artan vaka sayılarıyla salgında üçüncü dalga endişelerinin yaşanması ve uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin etkisiyle bölge ekonomilerinde daralma gözlenmişti. Yılın ikinci çeyreğinde ise Avrupa ülkeleri ekonomilerinin, hızlanan aşılamalar ve kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılmaya devam edilmesinin etkisiyle yeniden büyümeye geçmesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ilişkin öncü TÜFE verisi açıklanacak. Euro Bölgesi’nde haziran ayına ilişkin TÜFE, aylık bazda %0,3 oranında artarken, yıllık bazda ise %2’den %1,9 seviyesine hafif gerilemiş, ancak enerji grubu fiyatlarındaki güçlü artışların devam etmesiyle yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü.

Yurt içi tarafta ise, TÜİK TSİ 10’da haziran ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıklayacak. TÜİK verileri öncesi Ticaret Bakanlığı geçici dış ticaret verilerine göre haziran ayında ihracat 19,8 milyar USD ile rekor seviyede gerçekleşirken, ertelenen taleple birlikte ithalatta tekrar artış gözlendi ve 22,7 milyar USD gerçekleşti. İlk yarıda ihracat yıllık %40 artarken, ithalat %27 ile daha sınırlı artış gösterdi. Haziran ayında da altın ithalatı ilk 5’te yer almayarak cari açık lehine olumlu sürecin sürdüğüne işaret etti. Bununla birlikte petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle enerji ithalatına ilişkin mineral yakıtlar kaleminin yıllık %132 artması, petrol fiyatlarının ithalat tarafında bir risk faktörü olarak belirginleştiğini göstermişti. Neticede yüksek frekanslı veriler ihracattaki artış eğiliminin süreceğini gösteriyor. Her ne kadar temmuz ayında günlük ihracat rakamlarını baz alan hesaplamalarımıza göre bayram tatili nedeniyle haziran ayına göre kısmi bir yavaşlama olabileceğini değerlendirsek de yılın geri kalanında ihracatımızdaki pozitif seyrin süreceğini düşünüyoruz.

Ayrıca TSİ 11’de haziran ayına ilişkin gelen yabancı ziyaretçi sayısı verisi takip edilecek. Gelen yabancı sayısı, mayısta aylık bazda %18,4 artmıştı. Öncesinde izlediğimiz DHMİ haziran ayı verilerine göre, açılmanın etkisi ve aşılama sürecindeki ilerleme, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uçuş kısıtlamasını kaldırmasıyla dış hat yolcu sayısı aylık %76 artış gösterdi. Bu sebeple haziran ayında da gelen yabancı sayısının önemli ölçüde artmasını beklemekteyiz. Bunun yanında, TSİ 17’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 3 Aylık İç Borçlanma Stratejisi Raporu yayınlanacak.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Garanti Bankası (GARAN, Pozitif): Garanti BBVA’nın 2021 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %15,6 oranında artarak 2.924mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 2.596mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 2.621mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, net faiz gelirleri ile net ücret ve komisyon gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Alkim Kimya (ALKIM, Nötr): Potasyum Sülfat Yatırımımı ile ilgili olarak; tüm tesisin montajının tamamlanarak 2021 yılının haziran ayında devreye alınarak, temmuz ayında deneme çalışmalarının başlaması öngörülmüştü. Global Covid – 19 Pandemisi sonucu yurt dışından beklenen bazı ekipmanların teslimatında son anda ortaya çıkan gecikmeler yaşandığı için, doğal olarak montajların tamamlanması, devreye alma ve deneme çalışmalarının başlaması yaklaşık 45 gün gecikmektedir. Bu koşullar altında Eylül ayının ikinci yarısında Potasyum Sülfat Tesisinin devreye alınması hedeflenmektedir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Düzenlemeler: Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Son 1 yıldır uyguladığımız KDV oran indirimlerinin süresini 2 ay daha uzatıyoruz ve Türk Lirası mevduatlarındaki stopaj oran indirimlerinin süresini Eylül ayı sonuna kadar uzatıyoruz” dedi.

Halka Arz: Sermaye Piyasası Kurulu, Girişim Elektrik’in halka arz başvurusuna onay verdi. Hisseler 17 liradan satışa sunulacakken, fazla talep gelmesi halinde ek pay satışı yapılacak.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Boğaziçi Beton (BOBET): Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret  A.Ş. ile  Mika Makyol-İçtaş-Kalyon-Astur Adi Ortaklığı arasında Kirazlı-Halkalı Metrosu İnşaat ve Elektromekanik  İşleri, Yeraltı Aktarım Merkezi( Otopark) ve Depo  Alan Projesi kapsamında  Beton Üretim, Tedarik ve Nakliye İşlerini içeren  sözleşme imzalanmıştır. Projenin toplam 9,7 km uzunluğunda olacağı, 9 istasyon ve 1 depo alanını kapsayacağı bilinmektedir. Projenin ilk etabı kapsamında tahmini 330.000 metreküp üzerinden sözleşme yapılmış olup metreküp miktarı işin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Projenin daha sonraki etaplarına yönelik süreç ve gelişmeler olduğu takdirde bilgilendirme yapılacaktır.

Sanifoam Sünger (SANFM): Müşterilerin artan taleplerine orantılı olarak Şirketin piyasa payı, üretim hacmi ve ihracatını arttırmak amacıyla yeni bir fabrika kurulmasına karar verilmiştir. Bu sebeple lojistik avantajları nedeniyle Sakarya (Hendek) 2.Organize Sanayi Bölgesinde 40.000 m2 arsa alımı için başvuru yapılmış olup, 1,4mn TL ön ödeme yapılmıştır. Organize Sanayi Bölgesinin onay vermesi halinde yatırım projesinin detayları kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Qua Granite (QUAGR): Amerika Birleşik Devlerinin en büyük seramik karo üreticisi ve dağıtıcılarından biri olan Dal-Tile Distribution, Inc. firması ile Şirket arasında 27 Temmuz 2021 tarihi itibariyle uzun süreli tedarik anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma kapsamında ilk etapta ABD’ye yıllık 5mn USD’lik teknik granit ihracatı yapılması planlanmaktadır. Sözleşme kapsamında şirketin ihracatı başlamış olup, kapasite artırıcı yatırımların tamamlanması ile birlikte 2021 yılının son çeyreğinden başlayarak 2022 yılı boyunca sevkiyatlar hızlanarak devam edecektir. Şirketin, mevcut 2 hatta 11mn m² olan üretim kapasitesine toplam 22,5mn m² kapasiteli 3 yeni üretim hattı ekleyerek 33,5mn m²’ye yükseltilmesine dönük yatırımları devam etmekte olup, 2 hattın Eylül 2021’de, son hattın ise Ocak 2022’de devreye alınması planlanmaktadır. Yeni yatırımların faaliyete geçmesi ile birlikte, ABD’nin ana pazarlardan biri haline getirilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, ABD’ye ürün satış ve pazarlaması için ekip kurulmuş ve 5bin m² büyüklüğünde depo yatırımı tamamlanmıştır. Yeni kapasitenin faaliyete geçmesi ile birlikte ilk aşamada yıllık yaklaşık 2mn m²’lik satışın ABD’ye yapılması planlanmaktadır. Bu kapsamda ABD’de bulunan diğer büyük üretici ve dağıtıcılar ile görüşmeler devam etmektedir.

Vakko (VAKKO): Son yıllarda tüketici eğilimlerinin ve dolayısıyla tercihlerinin değişmesi sonucu olarak gömlek üretiminin farklı üretim modelleri ile karşılanması söz konusu olmuştur.  Bu farklılaşma sonucu mevcut gömlek bandındaki gömlek üretim adetlerinin azalması ve maliyetlerin artması nedenleri ile tesiste gömlek üretiminin devam etmesi ekonomik açıdan verimli olmaktan çıkmış ve sürdürülemez hale gelmiştir. Pazarlardaki rekabet gücü ve verimliliği artırmak amacıyla üretim tesisindeki gömlek üretim faaliyetlerinin 31/08/2021 tarihi itibarıyla sonlandırılmasına ve çalışanlar ile ilgili gerekli işlemlerin yürütülmesi için İnsan Kaynakları Grup Başkanı’nın yetkilendirilmesine karar verilmiştir.
 
FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 45 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 253 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,23 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,23-%1,28 bandında hareketin ardından %1,26 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta sınırlı yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise sınırlı düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğirisinde kısa vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 15 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here