Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Eş zamanlı yangınlarla ilgili soruşturma yoğpun bir şekilde devam ediyor. İçişleri Bakanlığımızın yoğun çalışmaları var.

Tabii şöyle yani boş verip de geçirecek bir iş değil, değişik mekanlarda ama hemen hemen aynı anda işte Manavgat’tan başlayıp bildiğiniz gibi Muğla Marmaris Bodrum bütün bu bölgeleri kapsayacak şekilde süren bir yangın.

Eğer bu ülke olarak millet olarak birlikte karar vereceğimiz veyahut da birlikte dayanışma içerisinde adım atacağımız bir konu ise buna herkesin aynı istikamete bakışı gerekir.

Türk Hava Kurumu’nun uçakları varmış dediler neye istinaden söylüyorsun bunu? Neyi biliyorsun da söylüyorsun? Uçak filan yok.!

Sagar duymaz uydurur bunlar.

Burada arkadaşlar 45 helikopterle fonksiyonel helikopterler bunlarla çalışıyoruz. Bugün itibariyle uçak sayımız 5-6 ya çıkmış vaziyette.

Rusya’dan aldığımız uçaklar var Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var ve az önce yaptığımız görüşmeler neticesinde Azerbaycan’da bir Amfibik Uçağını gönderecek.

Bölgeyi sürekli takip ediyoruz. İnsansız hava araçlarımız da da özellikle bölgelerin durumlarını sürekli inceliyoruz. İnsan Savaş Araçlarımız devam ediyor ve bunlarla beraber 1080 Arazöz şu anda yangın bölgesinde çalışmada 1080 Arazözden bahsediyorum.

Bir diğeri 280 su tankeri şu anda aktif olarak çalışıyor, bir diğeri 2270 ilk müdahale aracı ile burada şu anda aktif çalışıyor. İş makinalarında 660 dozer ve iş makinesi bir yangın tankı aktif olarak devrede ve işçi noktasında ise 10550 yangın işçisi itfaiye işçisi aktif olarak burada görevde ve 4.110 teknik eleman yine bölgede çalışıyorlar bir diğeri ise 6440 orman muhafaza memuru çalışıyor.

Öğlen itibarıyla uçakların gelişi ile olumlu istikamete dönüyoruz.

Başkan Vekilim Binali Yıldırım Bey o da şu anda Muğla’da Bekir Pakdemirli orada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu orada ve Süleyman Soylu Bey o da bugün bölgeye geçti. Bunun yanında yine Murat Kurum Bey orada ve şunu da çok açık net söylüyorum sel felaketinde nasıl kimseyi mağdur etmediysek şimdide mağdur etmeyeceğimizi söyleyip oralarda adımlarımızı attıysak burada da evi yananlar hayvanları maalesef telef olanlar onlarla ilgili de bütün hasar tespit çalışmaları yapılmak suretiyle biz hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz.

1140 noktada ise orman yangınlarıyla şu anda mücadele devam ediyor. Değerli arkadaşlar 28-30 Temmuz yangının süreci biliyorsunuz ve 71 orman yangını ne yazık ki çıkmış vaziyette 57 kontrol altına alındı 14 orman yangınının kontrol altına alınma çalışmaları ise şu anda devam ediyor.

Salgın ile ilgili mücadele ile ilgili soru

Tabii biz biliyorsunuz değişik zamanlarda değişik tedbirler açıkladık. Fakat çok değişik sesler değişik zamanlarda yine çıktı.

İşte biz böyle hep adeta hapis hayatımı yaşayacağız nereye kadar böyle devam edecek! Dünyanın değişik yerlerinde bunlar zaten hep bu şekilde oldu yani önce maske yasaklandı sonra tekrar maske takılması mecbur edildi. Şu anda bizde de tabii ilk Kabine toplantımızda bunları tekrar ele alacağız.

Fakat ben şunu söyleyeyim bakın toplam yaklaşık 72 milyon doz aşı yapmış vaziyetteyiz.

Dünyada aşı yapacak ellerinde imkan olmayan ülkeler varken Türkiye olarak hamdolsun biz böyle bir sıkıntı yaşamadık.

İlk Kabine toplantısında durumu tekrar gözden geçireceğiz. Bu şekilde devam mı? Çünkü Bayram açık söylüyorum hrr şeyi bir yerde de bayramdaki halkımızın yaşam tarzı tersine çevirdi.

Yunanistan Dedeağaç’tan zırhlı araç sevkiyatı yaptı. Türkiye yakın bölgede bu durumun gelişmesine nasıl değerlendirirsiniz.?

Bu 2014 yılından beri  Amerika’nın Dedeağaç’ta ki planlı programıdır. Burada anormal bir gelişme söz konusu değildir.

Bu planlı attığı adımda bizler de yakından takip ediyoruz. Yunanistan Amerika ilişkilerini zaten biliyorsunuz fakat bizler de burada üzerimize düşen neyse bunu her zaman yapıyoruz tedbir ise tedbir.”

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here