Tenis Herkese Hitap Eden Bir Spordur

Tenis; Türkiye’de çok revaçta olan bir spor türü olmamasına rağmen geçmişi 1900 yılına kadar dayanır. İlk tenis kortu İstanbul Moda’da kurulmuştur. Kurtuluş Savaşı dönemlerinde Türkiye’de bulunan İngilizler tarafından oynanmaktaydı. İngiliz diplomatları tarafından Tarabya’da Türkiye’de ilk kez düzenlenen bir turnuvada oynandı.

Türkiye’de ilk Tenis Kulübü Whittall, Whitenhouse, Sleger,Simonde, Binns,Basil ve Weis tarafından Moda’da kuruldu. Daha sonraki yıllarda da Abramoviç,Ananya,Jovarsky,Majak gibi isimlerin tenis kulüpleri kurmasıyla bu spor daha da gelişmeye devam etti.

1915 yılında Fenerbahçe kulübünün tenis şubesi kurmasıyla ilk defa Türkler tarafından oynanan bir oyun olmaya da başladı. İlk Türk tenisi Fuat Hüsnü Kayacan başlatmıştır ve O’nu Galip Kulaksızoğu,Zeki Rıza,Muhsin Yeğen,Ekrem Rüştü,Tevfik Taşçı gibi isimler takip etmiştir.

Yakın tarihe baktığımız zaman 2014 yılında İpek Soylu Amerika Açık’ta Türkiye’nin ilk Grand Slam Kupası’nı kazanan tenis sporcumuzdur.

Türkiye’de Tenis üst tabaka kesimine hitap eden bir spor dalı olarak kabul görse de gitgide diğer kitle ve tabakaların ilgi odağı olmaya başladığını söylemek mümkün.

Tenisin Oynanışı Nasıldır?

Tenis; kort, kordaj, top, tenis raketi ile oynanan bir spordur. Kortlar beş türe ayrılır,toprak,çim,sert yüzey,sentetik,halı saha. Tenis Kulüplerinin kortları genelde halı ve sentetik sahalardır. Turnuva kortları daha çok toprak, çim ve sert yüzeylerden oluşur. Tenis raketlerinin de oynanan sahaya göre belirlenmesi gerekmektedir. Wilson tenis Raketleri; güç odaklı, kontrol odaklı, denge odaklı olarak sıralayabiliriz.

Eğer tenise yeni başladıysanız daha hafif ve standart uzunluktaki tenis raketlerini tercih etmenizi önerebiliriz.

Tenis raketlerinde önemli olan kafa ölçüleri, uzunlukluları, kordaj aralıkları, ağırlıkları, çerçevenin yapısı gibi özelliklerdir. Bir tenis raketin kafa ölçüleri güç ve kontrol sistemini anlatır. Küçük kafa ölçülerindeki bir tenis raketi kontrollü ve daha tecrübeli oyuncuların tercihidir.

Tenis raketlerinin standart ağırlıkları 300gr’a kadar değişkenlik gösterirken ileri seviyedeki bazı oyuncular daha ağır tenis raketlerini tercih edebilmektedir. Oynanan kortun, tenis raketi seçimine etkisi büyüktür. Toprak kortta güç kontrol ve denge önemlidir, sert yüzeylerde manevra hızı. Bu da tenis raketlerinde seçimlerin değişkenliğini ortaya koyar.

Tenis raketlerinin standart ölçü ve ağırlıkları 69cm uzunluğunda ve 240-300gr ağırlığındadır.

Kısaca özetleyecek olursak tenis raketlerini tercih ederken hem kendi fiziki özelliklerinizi hem de oynadığınız kort ve koşulları göz önüne almanız gerekmektedir.

Tenisin,Türkiye’de elit(üst tabaka)olarak adlandırılan kesime hitap edildiği düşünülse de tarihe bakıldığında eskilere dayandığını ve her kesimi kapsayabilen bir spor olduğunu söylemek mümkün.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here