Gündem

BİST100 endeksi

Geçtiğimiz hafta yapılan Fed Toplantısından çıkan güvercin açıklamalar sonrasında dün Fed Başkan Yardımcısı Clarida’nın Fed’in varlık alımlarını azaltma sürecine doğru ilerlediğini söylemesi ile başlayan ‘şahin’ tutum ABD piyasalarını baskıladı. Delta varyantı kaynaklı coronavirüs vaka sayılarının artması sonrasında bugün küresel piyasalarda karışık seyir izlendi.

Yurtiçi piyasalara bakıldığında ise Çarşamba Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘enflasyon ve faizler’ hakkında yaptığı açıklamalarla yükselişe geçen kur sonrasında, endekste açılışta kısmi geri çekilme yaşandı. Küresel piyasaların aksine pozitif eğilimde olan endekste hacimlerin yükselmesine paralel risk iştahının arttığını gördük. Banka paylarına para girişinin dün de devam ettiğini hatırlatalım. Demir – çelik sektörü ve petrokimya sektörü dün ön plana çıkarken, BİST100 endeksi hafif satıcılı başladığı işlem gününü 1.431 seviyesinden pozitif tamamladı.

Dolar / TL tarafına bakıldığında ise Temmuz ayının son haftasında geri çekilmeye başlayan Dolar / TL, bu seyrini Ağustos ayının ilk haftası da devam etmişti. Bu haftaya ise 8,25 seviyesinden başlayan kur 8,57 seviyesine kadar yükseldi. Geçtiğimiz hafta Fed kararları ardından yapılan güvercin açıklamalar, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun ‘sıkı duruş’ demeci ve Hazine Bakanı Lütfi Elvan tarafından TL mevduatlarına tanınan stopaj avantajlarının Eylül sonuna kadar uzatıldığı açıklamaları ile Dolar / TL 8,30 seviyelerine kadar geri çekilmişti. Salı günü Türkiye’de açıklanan yüksek enflasyon sonrasında günün ilk yarısında ‘faiz azaltımının kısa sürede olmayacağı’ beklentisi Dolar / TL’de fiyatlanarak kur 8,25’e kadar geri çekildi. Salı günü öğleden sonra enflasyon fiyatlaması kur tarafına yansımaya başladı. Türkiye’deki enflasyon verisi sonrasında Fed Başkan Yardımcısı Clarida’nın ekonomi tahminlerine paralel olarak iyi performans gösterirse 2023’te faiz artışlarının başlayabileceğini söyleyerek ‘şahin duruşa’ geçişi ile ADP Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin çok altında gelmesi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini baskıladı. Çarşamba akşamı TV kanalında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz, bize yüksek enflasyonu getirecektir’’ demesi ile kısa sürede faiz indirimi olabileceği algısı sonrasında Dolar / TL 8,57’ye kadar yükseldi. Teknik olarak bakıldığında yukarı yönlü hareketlenmelerde 8,61 – 8,75 direnç, geri çekilmelerde ise 8,50 – 8,45 – 8,30 seviyeleri destek olarak takip edilecek.

Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,3 milyar dolar artarak 231,6 milyara yükseldi. Yabancı yatırımcılar geçen hafta 301 milyon dolar tahvil alırken, 52 milyon dolar hisse sattı.

İngiltere Merkez Bankası gösterge faiz oranı ve varlık alım programında bir değişikliğe gitmedi. Banka bu yıl için büyüme tahmininde değişikliğe gitmezken, önümüzdeki iki yıl için büyüme tahminlerini yükseltti. Enflasyon tahminlerinde ise artışa gidildi.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. İşsizlik maaşı başvuruları 31 Temmuz’da sona eren haftada 14.000 azalarak 385.000 oldu.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu