Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasaları Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşması öncesinde karışık bir seyir izlemektedir. Bu sabah Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,48, Topix Endeksi %0,39 düştü. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,44, Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,17 yükseldi. Powell’ın bugün sanal ortamda yapacağı konuşmasında ABD ekonomisinin durumu ve Fed’in parasal tedbirlerden çıkış stratejisine ilişkin görüşlerini belirtmesi beklenmekte. Jackson Hole sempozyumunun geçmiş yıllarda Fed’in önemli politika açıklamalarına konu olmasından dolayı Powell’ın “Ekonomik Görünüm” temalı konuşmasından varlık alımlarının azaltılma takvimine ilişkin bir sinyal gelebileceği düşünülmektedir. Piyasanın odaklanacağı kritik nokta varlık alımlarının azaltılmasına yılsonuna kadar başlanıp başlanmayacağı konusu olacak. Ayrıca bugün ABD’de Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi açıklanacak. Nisan’dan bu yana Fed’in %2 ortalama hedefinin oldukça üzerinde seyreden çekirdek gösterge Haziran’da yıllık %3,5 ile beklentinin bir miktar altında açıklanmıştı; piyasanın Temmuz beklentisi %3,6 artış olması yönünde. Haftanın son işlem gününde yurt içinde Ekonomik Güven Endeksi izlenecek. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerini ölçen endeks Temmuz’da 100 puan seviyesindeki eşik değeri aşarak genel itibarıyla iyimser beklentilerin arttığını işaret etmişti. Dün, İngiltere’nin seyahat listelerini güncellemesine karşın beklentinin aksine Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmamasının ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri üzerinde baskı oluşturabileceğini düşünmekteyiz. Borsa İstanbul tarafında Jackson Hole öncesi temkinli duruş devam etmektedir. Powell’ın Fed’in sıkılaştırma takvimini netleştirmesi durumunda riskli varlıklarda satışlar görülebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %0,50’ye varan düşüşler yaşandı ve negatif görünüm ortaya kondu. DAX endeksi %0,42 ve EURO STOXX 50 endeksi %0,27 oranında değer kaybına uğradı. EUR/USD paritesi sınırlı düşüş yaşadı ve 1,175 seviyesi üzerinde kaldı. AMB, Temmuz ayında düzenlenen para politikasının toplantı tutanaklarında, faiz oranlarına ilişkin sözle yönlendirmenin revize edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Almanya’da, Eylül ayına yönelik tüketici güven endeksi 0,8 puanlık azalışla eksi 1,2 puana düştü. ABD endeksleri kapanışa doğru gelen haber akışının etkisi ile %0,50’yi aşan düşüş yaşadı. NASDAQ endeksi %0,64’lük değer kaybı ile bölgedeki düşüşe öncülük etti. ABD 10 yıllık tahvil faizi stabil kalırken dolar endeksi (DXY) %0,25’lik artış ile yeniden 93 USD’nin üzerine çıktı. Emtia tarafında ise ons altın sınırlı artış yaşadı ve 1.790 USD’nin üzerinde kaldı. Brent petrol, %1’i aşan düşüş ile hafta başından bu yana ilk defa satıcılı görünüm sergiledi. Ancak 70,5 USD’nin üstünde kalmayı başardı. ABD’de 2. çeyrek büyüme verisi hızlı aşılama ve devasa mali teşviklerin harcamaları tetiklemesiyle %6,5’ten %6,6’ya revize edildi. Ülkede işsizlik maaşı başvuruları 21 Ağustos’ta sona eren haftada 4 bin artışla 353 bine çıktı.

BİST100 endeksi dün %0,33 oranında düşüş yaşadı ve küresel borsalara paralel görünüm sergiledi. USD/TRY ve EUR/TRY kurları yatay alıcılı olarak fiyatlandı. Gram altın ise %0,30’u aşan yukarı yönlü hareketler yaşadı ancak yatay görünümü sürmeye devam etti. Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta net 207mn USD değerinde hisse alırken, 211mn USD’lik tahvil aldı. TCMB’nin brüt döviz rezervleri 20 Ağustos’ta sona eren haftada 813mn USD artışla 68,17mlr USD’ye çıktı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here