Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Böyle anlamlı bir günde Ay Yıldız Projesinin temel atma töreni vesilesi ile bir araya gelmemizi önemli bir mesaj olarak görüyorum.

Türkiye’nin gelişen ve değişen savunma ihtiyaçları tüm birimlerin ortak bir çatı altında yakın koordinasyon içinde faaliyet göstermesini mecburi bir hale getirmiştir.

Bunu da gerek bakanımla gerek Genelkurmay Başkanım ile enine boyuna değerlendirdik ve dedik ki bize müşterek bir merkez gerekiyor.

Merkezi bir savunma sistemini, müşterek bir savunma sistemini bulunduracağız.

İstanbul’un vatanımız olmasını kabul edemeyenler halen iç dünyalarını dışa vurmaktadırlar. İşte onlar, Gezi’de zulüm 1453’te başladı diyenlerdir. Sevr’i bir paçavra gibi yırtıp atacak gücü, Çanakkale’deki mücadelenin başarısına borçluyuz.

Anadolu’daki üçüncü devletimiz cumhuriyetimizde kendi içinde dönüm noktaları yaşadık. Pek çok projenin önü kifayetsiz muhterisler tarafından kesilmiştir. Vesayet dediğimiz çarpık zihniyet demokrasi ve kalkınmamıza takoz olmuş takvimi geriye sarmıştır.

Kahraman ordumuz 14 gün gibi kısa bir sürede düşmanı Anadolu’nun ortalarından İzmir’e kadar sürmeyi başararak, tarihte eşine ender rastlanacak bir başarıya imza atmıştır.

Amacımız Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl dönümü olan 29 Ekim 2023 tarihinde bu projeyi tamamlayarak, hizmete açmaktır.

Ay Yıldız Projesi ile Milli Savunma Bakanlığımızı, Genelkurmay Başkanlığımızı, tüm kuvvet komutanlıklarımızı bir araya toplamış oluyoruz. Kahraman ordumuzun gücüne güç ekleyeceğinden şüphe etmiyorum.

Her şeyiyle, duruşuyla düşmana korku, dosta güven veren bir yapıyı burada meydana getirmiş olacağız.

İmandır o cevher ki, ilahi ne büyüktür, İmansız olan paslı yürek, sinede yüktür.

Ayağına takılan her çelmeden kurtulan Türkiye, eskisinden daha hızlı ve kararlı şekilde yoluna devam etmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve bugün temelini atmakta olduğumuz Ay Yıldız Projesi gibi abide yapıların temel işlevleri yanında milletlerin ve devletlerin gücünün de sembolleri olduğuna inanıyorum.”

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here