Ekonomi

ABD: Tüketici güveni Şubat ayından beri en düşük seviyede

ABD’de Conference Board Tüketici Güven Endeksi Temmuz’daki 125,1’den (129,1’den revize edildi) 113,8’e düşmesiyle Ağustos ayında zayıfladı. Bu okuma, bütün tahminlerin altında olmakla birlikte alt okumalardaki eğilimler çerçevesinde ekonomideki kısmi yavaşlama momentumunu, özellikle Delta varyantı kaynaklı olarak ağırlıklanabilecek şekilde, yansıttı.

 

Endeksin alt ayrıntılarına bakacak olursak; tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmesine dayanan Mevcut Durum Endeksi’nin Temmuz ayında revize edilen 157,2 seviyelerinden Ağustos ayında 147,3’e düştüğünü ortaya koydu. Tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan Beklenti Endeksi 103,8’den 91,4’e düştü.

 

Şubat 2021’de 95,2 seviyesini gördükten sonraki toparlanma momentumunu oldukça yavaşlatan bir güncel veri ve biraz da iki hafta önce yayınlanan öncü Michigan endeksine benzer nitelikte bir gerilemeyi ortaya koyuyor. Ancak, ekonomideki realite ile tüketicilerin endişeleri aynı çizgide olmayabiliyor. Dolayısıyla, tüketici çekingenliğini veya beklentilerini etkileyen davranışları ortaya koyarken ekonominin risklerinden ne derece kaygı duyacağımızdan emin olmamız gerekiyor. Kısa vadeli harcama alışkanlıklarına ket vurabilecek, başta Delta varyantı riski olmak üzere, ekonomik yavaşlama etkilerinin uzun vade için de öngörülmesi için biraz daha belirginleşmesi gerekiyor. Ancak istihdam toparlandığı için mesela gelir etkisi şu an artıya gidiyor. Buna karşılık, bireyseller yeniden kapanma gelebilir endişesiyle gelirlerinin azalabileceğinden de endişe edebilirler. Ev, otomobil, ev eşyası edinme gibi davranışlar bundan etkilenecektir. Aynı zamanda enflasyon endişelerinin de gelirleri tıraşlayabileceğini hesaba katmalı, ancak uzun vadede enflasyonun düşeceği beklendiğinden buradaki endişeler daha hafif kalacaktır. Kısmi olarak ise büyüme biraz hız kaybedebilir, halen bunun hızlanma içinde yavaşlama mı yoksa endişe edilmesi gereken bir yavaşlama mı olacağı konusu için daha belirgin kanıtlar gerekli. Veriler halen pürüzler içeriyor, nette ise büyümeyi konfirme ediyor.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu