Veri akışının kısıtlı olduğu günde altının fiyatlamasının da dar bir bant içerisine kaldığını gözlemledik. 1813 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, Günün önemli verisi ADP Özel sektör istihdam verisi 625 bin beklentilerin altında kalarak 375 bin olarak açıklanmasının ardından altın 1820 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak günün en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak günün bir diğer önemli verisi olan ISM Imalat Satın Alma Müdürleri endeksi beklentilerin üzerinde 59,9 olarak açıklanırken büyüme konusundaki pozitif bir gösterge olmuş oldu. Altının bu veriye tepkisi ise satış yönlü olurken 1813 dolar/ons seviyesine geri döndü ve yatay yönlü bir kapanış yapmış oldu.

 

Gümüş ise altının aksine pozitif hareket içerisinde olduğu bir günü geride bıraktı. 23,89 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, 24,15 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,1 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Platin 1015 dolar/onstan başladığı günde 1004 dolar/onstan bir kapanış yapan kıymetli maden, yüzde 1 kaybı hanesine yazmış oldu. Platinin 1000 dolar/ons seviyesinin üzerinde tutunmaya devam etse de satıcılı seyrini de sürdürmeye devam ediyor.

 

Paladyum da platin gibi günü kırmızıda kapatan bir diğer kıymetli maden olurken üst üste ikinci seans gününü de kırmızıda kapatmış oldu. 2446 dolar/onstan günü tamamlayan paladyum yüzde 0,9 kaybı hanesine yazarak seansı tamamladı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 1,00 usd/onsla gerçekleşmeye devam etmesine rağmen, hacim açısından oldukça düşük sayılacak bir gün yaşandı. Toplamda 726 kg altın, 1.724 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here