Küresel piyasalar haftaya sakin başladı. Asya Piyasaları günü hafif satıcılı tamamlarken, piyasalar geçen hafta açıklanan ABD üretici enflasyonunun beklentileri aşmasından sonra bu hafta açıklanacak ve varlık alımı azaltımıyla ilgili ipucu verebilecek tüketici enflasyon verisine odaklandı. Özellikle Fed Başkanlarından yapılan yüksek enflasyonun geçici olduğu yorumlarının ardından bu ay açıklanacak enflasyon verisinin önemi daha arttı. Delta ve mu varyantının yayılmasının ekonomik toparlanmayı etkileyeceğine dair endişeler, hafta içinde Fed tarafından yayımlanan Bej Kitap Raporu’na da yansırken, ABD’de enflasyonun Ağustos ayında sınırlı da olsa gerilemesi bekleniyor. Ayrıca reel çaptaki enflasyonist ortam gündemdeki yerini ve önemini koruyor.

BİST100 endeksi de geçtiğimiz işlem gününde küresel piyasalara paralel yatay seviyede seyretti. Volatilitenin yüksek olmadığı işlem gününde piyasalar önümüzdeki hafta yapılacak olan TCMB PPK’ya odaklandı. Endeks günü kurdaki geri çekilmenin etkisi de arkasına alarak hafif alıcılı devam ettiği işlem gününü yatay tamamladı.

Temmuz ayı Sanayi Üretim Endeki açıklandı. Buna göre, Temmuz’da takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre %8,7 yükseldi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Temmuz’da madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre %15,2, imalat sanayi sektörü endeksi %7,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi % 11,7 arttı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here