Testis Ağrısı Nedir?

Testis ağrısı acil müdahale gerektiren akut durumlar içinde yer alır. Aynı zamanda testis ağrısı yaşayan birinin herhangi bir sorun olmadığına dair rahatlaması testis muayenesi ile ortaya çıkar. Testis ağrısı veya testis de herhangi bir kitlenin ele gelmesi ile hastaların doktora başvurmasına yol açabilir.

Bazen testis ağrısı oluşabilir ve kısa süreli dakikalar ya da gün içerisinde geçici olabilen şekilde de ortaya çıkabilir. Testis ağrısı ile birlikte gelişen semptomlar değerlendirilmeli, beraberinde ateş, bulantı, kusma ve kendini kötü hissetme gibi ek olabilecek durumların da değerlendirilmesi gereklidir. Testis ağrısı bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülebilir.

Testis Tümörü Neden Oluşur?

Testis kanseri her ne kadar erkeklerin %1 ‘inde görülebilen bir kanser türü olsa da, tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir. 35 yaşının altında ki erkeklerde sık görülebilen bir kanser türüdür. Aile de testis kanseri olan bir erkeğin yakalanma oranı oldukça yüksektir.

Aile bireylerinde baba, kardeş gibi testis kanseri öyküsü olan bir erkeğin her yıl düzenli kontrollerini yaptırması olası bir testis ağrısı durumunda hemen bir hekime başvurması gerekir. Çoğu testis kanseri cerrahi müdahale ve kemoterapi ile tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Vazektomi

Vazektomi nedir, dünya üzerinde erkek bireyler için en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak kabul görmüş bir yöntemdir. Kısa sürede küçük basit bir operasyon ile erkeğin kendini kısırlaştırma yöntemleri arasında yer alır.

Bu yöntemi dünya ve ülkemizde milyonlarca erkek birey tercih eder. Vazektomi ile meni kanalı bir nevi bloke edilir. Testis ile idrar yolu arasındaki sperm taşınmasını kesilmesi olarak bilinen küçük ve basit bir operasyondur. Bu yöntemi tercih eden kişilerin vazektomi sonrasında testis ağrısı oluşturan bir durum söz konusu olmaz.

Vazektomi Nedir?

Doğum kontrol yöntemi olarak gebeliğe engel olmak amacı ile yapılan bir işlem olarak vazektomi nedir sorusuna cevap bulunabilir. Erkek bireylerin testislerden meni keselerine sperm iletimini sağlayan vaz deferens adı verilen kanalların kesilmesi ya da bağlanması işlemidir.

Güvenli ağrısız ve kısa bir işlem olması sebebi ile birçok erkek bireyin tercih sebebi haline gelmiştir. Cinsel yaşamda bir nevi çiftlerin sağlıklı bir birleşme sağlanması için de tercih edilir. Doktorlar tarafından gerekli duyulan hastalara kolaylık ile uygulanılır ve tavsiye edilir.

Vazektomi Kimlere Uygulanır?

Vazektomi nedir, sorusunu araştırmış ve bilinçli olarak bu işlemi uygulamak isteyen her erkek birey için uygulanır. Ancak yasalar gereği 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Çocuk sahibi olmak istemeyen ve emin olan bireyler için uygulanır. Çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin genel sağlık durumları ile ilgili yaşadıkları problemler sonrasında doğabilecek anomalili bebek doğumlarını önlemek için seçilebilen bir yöntemdir.

Penis Kırılması Belirtileri

Penis kırılması, sert seks sırasında, dıştan penise darbe alınması gibi durumlarda, yatağa sürtünerek mastürbasyon yapılması ile ortaya çıkabilir. Penis sertleştiği durumda iken her türlü yapılan müdahale ile penis kırılması yaşanabilir. Oldukça hassas bir organdır. Peniste şişme, morarma, şekil bozukluğu oluşmasına sebep olur. Bazı hastalar kırılma gibi bir ses duyduklarını ifade etmesi teşhis açısından önemli bir belirtidir.

Penis Kırılması Tedavi Yöntemleri

Penis kırılması ile hastaneye ve hekime başvuran hastaların en etkili yöntem olan ameliyat ile tedavi edilmesi gerekir. Hekime başvurduktan sonra belirtiler ve muayene sonucunda kesin teşhis konulması durumun da hasta ameliyat ile tedavi edilerek 1-3 gün aralığında gözlemlenir ilaç tedavisi ile destek sağlanır. Etkili bir tedavi sonrasında hasta yaklaşık olarak 30 gün sonra cinsel yaşamına geri dönebilir.

Penis Tedavi Fiyatları

Penis kırılması yaşayan hastaların psikolojik olarak da yıpranma süreçleri de göz önünde bulundurulacak olursa, hekimin ve ekibinin önemi oldukça büyüktür. Hasta sağlığını her yönden önemseyen hastane, hekim tercihi yapılmalıdır. Penis kırılması tedavisi bu sebeplerden ötürü değişkenlik gösterir.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here