Göz Çizdirme Ameliyatı

Göz çizdirme klasik kullanılan yöntemlerden biridir. Lazer teknolojisi kullanılmadan önce göz kusurlarında bu uygulama tercih edilirdi. Bunun dışında günümüzde lazer tedavisine uygun olmayan bazı hastalarda da bu klasik teknik kullanılır. Vücudun önemli işlevlerinden biri olan görme işlevi göz ile yerine getirilir.

Dolayısıyla hayatı role sahip olan gözlerde kimi zaman bazı sorunlar meydana gelir. Özellikle uzağı ya da yakını net görememe, bulanık görme gibi durumlarda görme bozuklukları yaşanır. Bu tür durumlarda göz doktoruna başvurulur. Hastanın sağlığı açısından en doğru tedavi yöntemine karar verilir. Göz çizdirme ameliyatı ile net bir görüş alanına sahip olmak için korneaya kesiler atılır.

Göz Çizdirme Nedir?

Katarakt, hipermetrop, astigmat ve miyop gibi gözde görülen hastalıklara son vermek için birbirinden farklı yöntem ve teknikler bulunur. Göz sorunlarını gidermek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılan göz çizdirme ameliyatı kornea üzerinde yapılan işlemler ile tamamlanır. Böylece bulanık görme, uzağı görememe gibi sorunlar ortadan kalkar.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Yeni nesil lazer cihazları birçok alanda kullanılır. Kullanılan alanlardan biri de gözdür. Görme kusurlarını ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir hayat sunmak amacıyla lazer göz ameliyatı hastalara uygulanır. Klasik yöntemlerin dışında kalan lazerle göz çizdirme sıklıkla tercih edilir.

Görme bozukluğu yaşayan hastalar için teknolojik ve kalıcı uygulamalar kullanılır. Tıp literatüründe ismini duyuran lazer teknolojisi göz çizdirme ameliyatı ile başarılı sonuçlar elde ediyor.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz sağlığı için kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de lazer uygulamalarıdır. Teknolojik özelliklere sahip lazer cihazları yardımı ile görme kusurları etkili bir şekilde ortadan kalkar. Operasyon öncesi hastanın ağrı hissetmemesi için damla anestezi kullanılır.

Ardından gözün etrafı steril bir bez ile sarılır. Kullanılan lazer cihazı ile kornea üzerine kesiler atılır. Böylece hastanın göz derecesi düşürülür. Lazer göz ameliyatı ortaya koyduğu başarılardan dolayı son dönemlerde en yaygın kullanılan göz tedavi yöntemlerinden biridir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Lazer göz ameliyatı sonrası hastalar hastanede bekletilmez ve birkaç saat içerisinde taburcu edilir. Yapılan taburcunun ardından hastalara dinlenme sırasında uyması gereken birtakım kurallar ve tavsiyeler önerilir.

Öncelikle ameliyat sonrası ilk birkaç gün hastalar ağrı hissedebilir. Bu durum oldukça kısa sürelidir. Hassas olan gözü zararlı ışınlara karşı koruyan hastalar birkaç hafta içerisinde normal hayatına dönebilir.

Keratokonus Nedir?

Keratokonus önemli bir görme bozukluğudur. Korneanın sivrilmesi aynı zamanda incelmesi anlamına gelir. Keratokonus ameliyatı için erken dönemde tanılama oldukça önemlidir. Bu hastalığa göre yuvarlak olan korneanın şekli zamanla bozulmaya başlar. Daha çok ergenlik döneminde görülen bu hastalık tek gözde görülebileceği gibi her iki gözü de olumsuz etkileyebilir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Kornea dokusunun zayıflamaya başlaması ile birlikte keratokonus hastalığı belirti göstermeye başlar. Hastalığın baş göstermesi ile birlikte birtakım semptomlar yaşanır. En sık görülen belirtiler içerisinde gözün ışığa karşı hassas ve duyarlı olması, bulanık görme ve her geçen gün göz derecesinin artmasıdır. Keratokonus ameliyatı ile yaşanan tüm bu problemlere son verilir. Böylece hastanın yaşam kalitesi artar.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

İleri düzey görme bozukluğu olan keratokonus hastalığı günümüzde artık geliştirilen yöntemler sayesinde kolayca tedavi edilebiliyor. Çünkü her geçen gün korneanın yapısı incelir ve gözün görme alanı olumsuz etkilenir. Uygulanan tedavi yöntemleri içerisinde keratokonus ameliyatı, kornea nakli, kornea içi halkalar, kornea cross tedavisi bulunur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here