Gündem

Akın: “20 milyar liralık ihale şaibeli durumda”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, gündeme dair açklamalarda bulundu. Akın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sayıştay’ın 2020 Yılı Denetim raporlarında öngörülen şartlar oluşmadan pazarlık usulüyle yapılan ihaleler tek tek sıralanırken; CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Ulaştırma Bakanlığı başta olmak üzere pek çok bakanlıkta gerekli şartlar oluşmadan yapılan ihaleler iktidarın kanun tanımazlığının en açık göstermesi. Ulaştırma Bakanlığı halı saha yapım işini bile pazarlık usulüyle vermiş.  Ulaştırma’nın yaklaşık 20 milyar lira tutarındaki pazarlık usulüyle yaptığı ihale artık şaibeli duruma geldi” değerlendirmesinde bulundu. 

Pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleler yeni yasama yılıyla birlikte TBMM’ye sunulacak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda da yer aldı. Raporda pazarlık usulü ihaleleriyle ilgili çarpıcı tespitler yapıldı. 

Raporda, Kamu İhale Kanunu’na göre yapılacak ihalelerde açık ihale usulünün temel, pazarlık usulünün ise istisna bir yöntem olduğuna işaret edildi. Raporda, pazarlık usulünün doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi durumlarda yapılmasının önkoşul olarak düzenlendiği belirtildi. Raporda, gerekli şartlar oluşmadığı halde pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen 9 ihaleyle ilgili liste şöyle sıralandı:

Bakanlık hizmet binalarının bakım ve onarım işi / Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı /  Mersin-Gaziantep Hattı Kontrollük, Danışmanlık, Mühendislik Hizmetleri /  Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı İnşaatı / Kayseri-Anafartalar YHT Tramvay Hattı İnşaatı /  Kayseri-Anafartalar YHT Elektromanyetik Sistemleri ile Araç Temini / İstanbul Yeni Havalimanı Metrosu 176 Araç Temini / Ulaştırma Bakanlığı kapalı otopark ve halı saha düzenleme işi / Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı.

Rapora göre bakanlığın gerekli şartlar oluşmadığı halde pazarlık usulüyle yaptığı ihalelerin toplam bedeli 19 milyar 735 milyon 890 bin 551 lira oldu. Raporda, söz konusu ihalelerin pazarlık usulü şartlarını taşımadığı vurgulandı. 

‘HALI SAHA İŞİNİ BİLE PAZARLIKLA VERMİŞLER’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Sayıştay raporlarında başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere pek çok bakanlığın gerekli şartlar oluşmadan pazarlık usulüyle ihale yapmasının yer aldığına işaret etti. CHP’li Akın, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı’nda gerekli şartlar oluşmadan pek çok ihalenin kapalı kapılar ardında pazarlık usulüyle verildiğinin tespit edildiğini dile getirdi. CHP’li Akın, “Ulaştırma Bakanlığı kendi halı sahasıyla ilgili işi bile pazarlık usulüyle ihale vermiş. Bu iktidarın kanunları tanımadığının çok açık bir göstergesidir. Ulaştırma Bakanlığı’nın 20 milyar lira tutarındaki ihalesi şaibeli durumdadır” değerlendirmesinde bulundu. 

CHP’Lİ AKIN KAMUOYUYLA PAYLAŞMIŞTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılı içerisinde yapım ve inşaat işlerini kapsayan pazarlık usulüyle 12 ihale gerçekleştirdiğini daha önce kamuoyuyla paylaşmıştı. CHP’li Akın, pazarlık yöntemiyle yapılan ihalelerin ilansız ve belli firmaların davet edilmesiyle kapalı kapılar ardında yapıldığına dikkat çekerek, “İktidar pazarlık usulüyle ihaleyi çok sevdi. 2020 yılında AYGM bünyesinde yapılan ihalelerle yandaşlara milyarlarca lira tutarında ihale verildi” açıklamasında bulunmuştu.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu