Bankalar İletişim Kanallarını Güçlendiriyor

 

Son yıllarda bankalar müşterileri ile bağlantı noktası oluşturan destek kanalları üzerinde iyileştirmeler yaparak iletişim numarası, müşteri hizmetleri ve çağrı merkezlerini güçlendiriyor.

 

Bankacılığın bir güven işi olduğunu en başından kabul etmek gerekiyor. Çünkü müşteriler bankaya ne kadar çok güvenirlerse finansal kurumlarda bir o kadar müşteri memnuniyeti sağlıyor.

 

Böylece bankalar, müşterilere ilgili ve anlamlı tavsiyeler sunan birinci sınıf bir hizmet vererek, iletişimde kesintileri en aza indirerek, dönüşüm oranlarını iyileştirebiliyor ve müşteri sadakatini artırabiliyor.

 

Peki, hangi bankalar iletişim kanallarını güçlendirerek müşteri sadakatini ön planda tutuyor ve müşteri memnuniyeti en üst düzeyde sağlamaya odaklanıyor?

 

İşte Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA gibi ülkenin önde gelen bazı bankalarının müşteri memnuniyeti artırmak ve sadakatini sağlamak için yaptığı çalışmalar.

 

Ziraat Bankası İletişim Konusunda Çığır Açıyor

 

Türkiye’nin önde gelen bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, müşteri desteği ile ön plana çıkan bankalardan biri olma özelliği taşıyor. Öyle ki banka birçok kanaldan müşterilerine destek sunuyor.

 

Finans sitesi Konupara kaynağına göre, Ziraat Bankası iletişim numarası ile çağrı merkezi desteğine ek olarak çeşitli yollar sunuyor. Bunlardan birini de bankanın sunduğu “Canlı Cevap” kanalı oluşturuyor.

 

Ziraat Bankası, internet şubesi kullanan müşterileri için, tek bir tıklama ile internet üzerinden müşterilerin banka destek personelleri ile anlık olarak yazışmalarını sağlıyor. Bu şekilde de müşterilerine doğrudan ve anlık olarak destek sağlıyor.

 

Bankalar İletişimde Harika İzlenimlere Odaklanıyor

 

Bankaların kendilerini müşterileri yerine koymaları, aynı zamanda iyi bir ilk izlenim oluşturabilmeleri için önem teşkil ediyor. Çünkü bunu yaparak müşterilerini anlamaları mümkün oluyor.

 

Örnek vermek gerekirse Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Garanti BBVA gibi birçok banka, müşterileri ile iletişim deneyimini mümkün olduğunca iyileştirmek için sürekli bir çalışma gerçekleştiriyor.

 

Bu kapsamda, pek çok banka dijital kanallar başta olmak üzere, tüm geleneksel çağrı merkezleri gibi alanlara büyük yatırımlar yapıyor. Hatırlatmak gerekiyor ki, yapılan araştırmalara göre müşteri memnuniyetini yalnızca 50 puan artırmak, bankaların gelirlerinde yüzde 6’lık bir artış anlamına geliyor.

 

Destek Kanallarında Olumlu Bir Dil Tercih Ediyorlar

 

Bankacılık ürünlerini kullanma, anlama ve hatta doğrudan finans son derece hassas bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Haliyle de bankaların müşterilerle bankacılık deneyimleri sırasında etkileşim kurarken doğru dili kullanmak hayati önem taşıyor.

 

Bankalar da müşterilere, örneğin bir kredi başvurusu gibi, birtakım taleplerinin imkansız olduğunu bildirmenin onları mutlu etmeyeceğini biliyor. Bu anlamda da daha yakın çözümler vaat ederek proaktif bir yanıt vermeye odaklanmaya çalışıyorlar.

 

Son yıllarda epey dikkat çekiyor ki, bankalar müşterilerinden daha önce olumluya odaklanıyor. Bu şekilde yapabileceklerinin neler olduğunu vurguluyor ve bir çözüm yolu bulmaya çalışıyorlar.

 

Teknolojiyi Kullanmaya Özen Gösteriyorlar

 

Pek çok sayıda banka müşterileri ile iletişimde teknolojiyi kullanmaya odaklanıp bu alana yatırım yapmaya devam ediyor. Bu bankalar arasında da Yapı Kredi başı çekiyor.

 

Örnek vermek gerekirse, yine bir araştırma kaynağına göre, Yapı Kredi müşterileri ile iletişimde WhatsApp gibi uygulamalar kullanıyor. Banka müşterileri Yapı Kredi’nin WhatsApp iletişim numarasını telefon rehberlerine ekleyerek müşteri temsilcisi ile anlık olarak iletişime geçebiliyor.

 

Hiç kuşku yok ki Yapı Kredi gibi günümüz ihtiyaçlarına cevap vererek müşterileri bağlı tutmak, güçlü bir pazarlama aracı olarak işlev görüyor. Mutlu müşterilerin deneyimlerini başkalarına anlatma olasılıkları daha da yükseliyor. Öte yandan bu, müşteri sadakatini de artırıyor.

 

Bankalar Geri Bildirimlere Önem Vermeyi Sürdürüyor

 

Bankalar için geri bildirimler olmadan müşteri hizmetleri deneyimini geliştirmek imkansızdır. Geri bildirimler ile alınan bu tür derecelendirmeler, müşterilerin deneyimlerine ilişkin değerli bilgiler sağlıyor.

 

Teknolojinin ön plana çıktığı bugünlerde, müşteriler zaman alan ve zor olan her şeyden uzak durmaya çalışıyor. Örneğin, karmaşık bir iletişim formu doldurmak için çevrimiçi bir portalda oturum açmak, müşteri katılımını kaybetme riski taşıyor.

 

Bankalar da müşterilerine destek vermek için bu çerçevede, geri bildirimleri herhangi bir portalda oturum açmak durumunda kalmadan olabildiğince basit iletişim formlarının kullanımına özen gösteriyor.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here