Gündem

ABD’de açıklanacak kasım ayı enflasyon verisi

Bugün ABD’de açıklanacak kasım ayı enflasyon verisi öncesinde küresel piyasalarda risk alma iştahı düşük. Dün negatif bölgede kapatan ABD borsalarını takiben Asya borsaları da satıcılı. TSİ 16.30’da açıklanacak enflasyonun yıllık olarak %6,2’den %6,8’e yükselmesi ve 1982 yılından sonra en yüksek oranda gerçekleşmesi bekleniyor. Varyant endişesinin azalmasıyla rahatlayan piyasalar tekrar enflasyon, Fed gibi konulara odaklanacak gibi duruyor. Önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısı öncesinde de enflasyonda beklentilerin altında anlamlı bir oranla karşılaşılmadıkça risk iştahındaki zayıflık belirginlik kazanabilir. Küresel borsalarda aşağı yönlü risklerin artması ile birlikte BIST100 endeksi de yaşanan yükselişlerin ardından soluklanmak isteyebilir. Dün kapanışa doğru endekste gözlenen hacimli satış da olası düzeltmenin bir işareti olabilir. Seviye olarak 2.020 bölgesi önemli gözükmekte. Bu seviyenin kırılması durumunda kısa vadeli olarak ayılar hakimiyeti ele geçirebilir. Sonraki destek de 2.005 civarında.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları son 52 senenin en düşük seviyesi olan 184 bin kişiye geriledi ve  iş gücü piyasasında toparlanmanın devam ettiğine işaret etti. Bunda Şükran Günü nedeniyle halihazırda emek arzı eksikliği çekilmesi dolayısıyla firmaların işten çıkarma isteğinin azalmasının etken olduğu düşünülmekte.

Almanya’nın ihracatı ham maddelerde devam eden tedarik zinciri baskılarına karşın ekimde %4,1 artış kaydetti, ithalat ise ekimde %5 oranında artış sergiledi. Ekim ayında aylık dış ticaret fazlası ise 16 milyar Euro’dan 12,8 milyar Euro’ya gerileyerek pandemi öncesi döneme göre düşük seviyelerini sürdürdü.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 16.30’da kasım ayına ilişkin TÜFE verileri açıklanacak. TÜFE ekimde yıllık bazda %5,4’ten %6,2’ye, çekirdek TÜFE ise %4’ten %4,6’ya yükselerek fiyat baskılarının arttığını göstermişti. Bu dönemde Powell enflasyonun geçici olduğu vurgusundan vazgeçme eğiliminde. TÜFE verilerinin daha da yükselmesi Fed’in 15 Aralık’taki toplantısında sıkılaştırma beklentilerini artıracaktır. TÜFE’nin kasımda aylık bazda %0,7 artması ve yıllık bazda ise %6,8’e yükselmesi, çekirdek TÜFE’nin ise aylık bazda %0,5 artması ve yıllık bazda %4,9’a yükselmesi bekleniyor.

Diğer yandan, TSİ 18’de aralık ayına ilişkin öncü Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi açıklanacak. Kasımda hem Michigan Üniversitesi tüketici güveni hem de Conference Board tüketici güveninde düşüş görmüştük. Bu dönemde tüketici güveni artan enflasyonist baskı ve Omicron varyantı ile düşüşünü sürdürebilir. Bu kapsamda, aralık ayına ilişkin öncü veriye göre Michigan tüketici güven endeksinin hafif düşüşle 67,4’ten 67’ye gerilemesi bekleniyor.

Ayrıca TSİ 10’da Almanya’da kasım ayına ilişkin nihai TÜFE verisi açıklanacak. Almanya’da öncü verilere göre TÜFE aylık bazda %0,2 azalmış fakat yıllık bazda artmaya devam etmişti ve yıllık %5,2’ye ulaşmıştı. Yıllık bazdaki yükselişte temel faktör enerji grubundaki yıllık %22,1 artış olmuştu.

Ayrıca TSİ 10’da İngiltere’de ekim ayına ilişkin GSYH büyüme ve sanayi üretimi verileri açıklanacak.

  • İngiltere’de eylül ayında GSYH’ın aylık büyüme oranı %0,6 seviyesinde gerçekleşerek beklentileri aşmıştı ve önceki aya göre hızlanmaya işaret etmişti. İngiltere ekonomisi arz sıkıntılarından ve mali desteğin azalmasından etkilenmekte fakat ekimde baz etkisiyle ekonominin %0,4 büyümesi beklenmekte.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da TÜİK tarafından ekim ayına ilişkin iş gücü istatistikleri yayınlanacak. TÜİK verilerine göre eylül ayında mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %11,8’den %11,5’e, arındırılmamış işsizlik oranı %12’den %11,1’e gerilemişti. İş gücüne katılım oranı %51,2’den %51,7’ye, istihdam oranı da %45,2’den %45,8’e yükselmişti.

Ayrıca TSİ 10’da TCMB tarafından aralık ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlanacak. Kasım ayı TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde katılımcılar, enflasyon tahminlerini yukarı çekmeyi sürdürürken, kur tahminlerinde de yukarı yönlü beklentilerini devam ettirmekteydi. Büyüme ve cari açık beklentisinde ise iyileşme sürmüştü. Bu dönemde özellikle kur gelişmelerinin beklentilere nasıl yansıdığını görmek açısından TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi önemli olacaktır.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Arçelik (ARCLK, Nötr): Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch 2 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’nin kredi derecelendirme notunu “BB-” olarak teyit edip, “Durağan” olan kredi görünümünü “Negatif” olarak değiştirmiştir. Bu kararını takiben, 9 Aralık 2021 tarihli raporunda, Şirketin “BB+” olan yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu teyit etmiş ve “Durağan” olan görünümünü ise “Negatif” olarak değiştirmiştir.

Aselsan (ASELS, Nötr): Aselsan ile uluslararası bir müşterisi arasında; savunma sistemleri ihracatı ile ilgili olarak, toplam bedeli yaklaşık 12mn ABD Doları tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir.

Migros (MGROS, Nötr): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Migros Ticaret A.Ş.’nin  ‘AAA(tur)’ olan ulusal uzun vadeli kredi notunu gözden geçirmiş ve ‘AAA(tur)’ olarak teyit etmiştir. Not görünümü de “durağan” olarak teyit edilmiştir.

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): Fitch Ratings, 2 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu (IDR) “BB-” olarak teyit ederek görünümünü “Durağan” dan “Negatif”e revize etmiştir. Bunu takiben, Fitch Ratings Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu (IDR) “BB-” olarak teyit ederek görünümünü “Durağan”dan “Negatif”e revize etmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ 

AVM: Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin 2021 yılı Ekim ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, ciro endeksi, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde % 60,7’lik artışla 561 puana yükseldi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Gelecek Varlık Yönetimi (GLCVY): Şirket, Denizbank’ın gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş alacak satışında, satışa çıkarılan 10 portföyün toplam 270 milyon TL anaparaya sahip 2 tanesinin ihalesini kazanmıştır. Bu ihalelere toplam 15 varlık yönetim şirketi katılmıştır. Satışa konu alacakların devir işlemleri ve sözleşmenin imza süreci devam etmektedir.

Gersan Elektrik (GEREL) : Şirketin faaliyetleri arasında bulunan araç şarj istasyonu satış ve tesisi konusunda 2022 yılı sonuna kadar tüm Türkiye’de nüfusa oranla yedi coğrafi bölgeye yayılacak şekilde en az 8.500 araçlık elektrikli araç şarj istasyonu satış ve tesisi konusunda bölge bayi anlaşmaları imzalanmaya başlanıldığı açıklanmıştır.

Girişim Elektrik (GESAN): Şirket, Hollanda’da bulunan 6 MWAC/8,22MWp gücündeki Nieuweweg Güneş Santrali Lisansını satın almak için sınırlı sayıda katılımcının katıldığı “Arttırma” usulü ihale için davet edilmiş ve ilk faz teklifini sunduğunu açıklamıştır. İlgili lisans kapsamındaki santralin ürettiği enerji için 15 senelik devlet alım garantisi mevcuttur. Yakın zamanda ihalenin bir sonraki fazı olan fiyat arttırması aşamasına geçilecek ve kazanan firma belli olacaktır.

Polisan Holding (POLHO): Şirket’in %100 bağlı ortaklığı Poliport Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. teşvik belgesi temin etmiştir. Bahsi geçen teşvik belgesine göre; Poliport Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş., 17.09.2024 belge bitiş tarihine kadar; kapasite ve altyapı genişletme çalışmaları ağırlıklı olmak üzere; toplam 465mn TL yatırım planlamaktadır. Bu teşvik belgesi ile; %55 vergi indirimi, yatırıma katkı oranı %20, 3 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, %55 vergi indirimi, KDV istisnası destekleri elde edecektir.

RTA Laboratuvarları (RTALB): Şirketin 30.04.2020 tarihli özel durum açıklamasında, Şirket bağlı ortaklığı A1 Yaşam Bilimleri A.Ş. ile küresel IVD üreticilerinden biri arasında Diagnovital Sars-CoV-2 Real Time PCR kitinin 1 yıl süreyle üretim ve sevkiyatı konusunda distribütörlük ve tedarik anlaşması imzalandığı, 03.09.2021 tarihli özel durum açıklamasında ise söz konusu distribütörlük ve tedarik anlaşmasının 02.09.2021 tarihi itibarıyla yenilenerek 1 yıl süreyle Diagnovital Sars-CoV-2 Real Time PCR kitinin yanı sıra SARS-CoV-2 Diagnovital ürün portföyüne yeni eklenen mutasyon deteksiyon kitlerini (varyant virüslerin tanısına yönelik kitler) de içerecek şekilde genişletildiği kamuya duyurulmuştur.

Söz konusu küresel IVD üreticisi Siemens Healthcare Diagnostics Products GmbH’nin resmi twitter hesabında 07.12.2021 tarihinde yapılan açıklamada anılan anlaşmadan bahsedilmiş olmakla birlikte OMİCRON etiketi kullanılmıştır. Ancak, SARS-CoV-2 Diagnovital ürün portföyüne yeni eklenen mutasyon deteksiyon kitleri (varyant virüslerin tanısına yönelik kitler) arasında OMİCRON varyant kiti bulunmamaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %15 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 38 milyar TL’lik (%15’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo kaynaklı olarak 327 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,52 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,47-%1,53 bandında hareketin ardından %1,49 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta yatay seyir gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise sınırlı yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta yatay hareket gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 10 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu