Gündem

Bostancı: “Hastanelerde üst arama dedektörü kullanılmalı”

Son zamanlarda hastanelerde sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarının nasıl önüne geçilebilir.? Konusunda açıklamalar yapan Asil Güvenlik Yönetim Kurulu Başkanı Asil Bostancı, alınabilecek önlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pandemiden dolayı insanlarda şiddet eğiliminin arttığını söyleyen Asil Bostancı, “Öncelikle pandemi insanların dengesini bozdu, ölüm korkusu insanları agresifleştirdi. Hiç hastaneye işi düşmeyen insanlar bile hastane kapısında artık.” dedi.

Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarından da etkilendiğini belirten Bostancı, “Yorgunluk, yoğun muayene ve hastalık riski sağlık çalışanlarını da etkiliyor. Hasta yakınları bu süreci düşünmüyor. Bu nedenle sık sık gerilim ve tartışma yaşanıyor. Bir cerrahımız bıçaklandı ve ameliyat yapamayacak hale geldi.” ifadelerine yer verdi.

“Çay bahçesine girer gibi hastaneye giriliyor”

Türkiye’nin sayılı birkaç hastanesi dışında hiçbir hastanede üst arama dedektörünün olmadığına dikkat çeken Ali Bostancı, çay bahçesine girer gibi hastaneye girildiğini söyledi.

Tüm hastanelerin önüne kapı dedektörünün konulmasının önemini vurgulayan Bostancı, “En iyi hastanelerde olan dedektörlerin de çoğu ağır materyallere karşı başarılı değil, sıradan dedektörler. Havalimanındaki üst model cihazlar değil de daha basit cihazlar kullanılıyor. Bütün özel hastane ve devlet hastanelerin önüne kapı dedektörü konulmalı. Mutlaka eğitimli personel kullanılmalı ve girişlerde silahlar kesinlikle içeriye sokulmamalı. Başka türlü bu işi çözemeyiz.” şeklinde konuştu.

“Maç izlemeye gittiğinizde silahı, kesici ve delici aletleri nasıl sokamıyorsanız hastaneye de sokmamanız lazım.”

Kaymakamlığa silahla nasıl girilmiyorsa diğer kurumlara da silah, kesici ve delici aletle girilmemesi gerektiğinin altını çizen Asil Güvenlik Yönetim Kurulu Başkanı Asil Bostancı, “En iyi hastaneye bile gitmiş olsanız ruhsatlı silahınız varsa eğer ruhsatı alıp işlerler, ama silah üzerinizde kalır. Bir futbol sahasında maç izlemeye gittiğinizde silahı, kesici ve delici aletleri nasıl sokamıyorsanız hastaneye de sokmamanız lazım. Aynı şekilde diğer kurumlar için de geçerli bu durum. Kaymakamlığa silahla giremediğiniz gibi vergi dairesine de SSK’ya da sağlık ocağına da girememeniz lazım. Devlet bu ruhsatı size vermiş ama bunu her yere sokamamanız lazım. Ancak ülkemizde maalesef bu konu ile ilgili bir açık var.” sözlerine ekledi.


Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu